Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yunanistan’ı yenersek bu gruptan çıkarız

Zayıf rakipleri Bosna Hersek, Malta ve Moldova ile deplasmanda oynadığı maçlarda 7 puan bırakan A Milli Takım büyük avantaj kaybetti. Ay yıldızlılar, bu gruptan nasıl çıkar?

MİLLİ Takım’ın kazandığı maçlarda bile iyi oynamadığı bir gerçek. Bu futbolla gruptan nasıl çıkarlar bilemiyorum. Bir mucize olur, çocuklar farklı bir enerjiyle çıkarlar sahaya ve kendi evimizde Yunanistan’ı yenerler.

Pire’de 4-1 kazandığımız Yunanistan ve Almanya’da 2-2 berabere kaldığımız Norveç maçlarında rakip takımın kalecilerinin hatalarıyla sonuca gittik. Macaristan’ı 3-0 yendiğimiz maçta, adamların bir penaltısı verilmedi, en etkili golcüleri de atılınca rakip çözüldü.

Yunanistan ve Norveç kalecileri hatalı goller yediler ve o maçlarda şans faktörünün de yardımıyla puanlar aldık. Her maçta şanslı olacağız diye bir kural yok. Moldova beraberliğinden sonra rakipler, ağır cümlelerle bizi tenkit ettiler.

Fatih’in, "Bu takımın patronu benim. İstediğim adamı oynatırım" şeklindeki açıklaması biraz tuhaf. Doğru, bu takımın teknik patronu sensin ama sahibi değilsin. Seçim yaparken, daha objektif olman lazım. Milli Takım, mücadele ediyor ama neticeyi alacak becerikli oyuncumuz yok.

Başarısız hoca görevde kalmamalı

Yunanistan’la oynanacak maçta olası bir yenilgide Fatih Terim görevden ayrılır mı? Ya da takımın başında kalması Milli Takım’a bir yarar getirir mi?

FATİH Terim, olası bir Yunanistan yenilgisinde takımın başında kalır mı, kalmaz mı, onu ben bilemem. Bana göre, böyle bir durumda görevi bırakması lazım. Ancak, buna Futbol Federasyonu ile Fatih Terim karar verir.

Başarılı olamayan bir antrenörün işinin başında kalmaması, görevi bırakması lazım. Bu işler belli olmaz. Önlerinde iki tane yol var. Bakarsınız, Yunanistan’a yenilsek bile, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, "Ben, Fatih Hoca’ya inanıyorum. Görevinin başında kalacak" der ve devam ederler. Ya da, konuşur anlaşırlar, parasını ödeyip, yolları ayırırlar.

Terim, kafana göre hareket edemezsin!..

Milli Takımlar Teknik Direktörü Terim’in kadroda yaptığı sürpriz değişiklikler için ne diyorsunuz?

FATİH Terim kendine göre bir şey bulmaya çalışıyor. Özel maçlarda istediğin değişiklikleri yap, o ayrı bir konu. Ancak, bu tür denemeler, böylesine önemli şampiyonalarda ya da eleme maçlarında yapılmamalı. Terim, takımın üstüyle başıyla çok oynuyor.

Onun söylediği gibi Milli Takım’da oynayan oyuncuların farklı meziyetleri vardır. Buna ben de katılıyorum. Bu oyuncular, kendi takımlarında standart oynarlar, iş Milli Takım olunca değişir, performansları artar. Ancak, kendi takımlarında bırakın oynamayı, antrenmana bile çıkmayan oyuncularda ısrarcı olmamalısın. "Ben alırım, oynatırım" mantığıyla bu iş yürümez.

Moldovalılar, "Türkler ümit takımımızı yenemediler" diyerek dalga geçiyor. Milli Takım’ın teknik heyetinde, rakipleri izleyen yok mu? Bu adamlar maçları izlemeye gitmiyorlar mı? Ya da gördüklerini anlamıyorlar mı? Her maça ayrı prim verilmesi olayı da bana göre yanlış. İtalya Federasyonu prim vermiyor. Demek ki bu işler primle çözülmüyor.

İyi çalışmıyorlar vücutları hazır değil

Geçen yıl Rüştü, Moldova maçında da Hakan rakiplerin müdahalesi olmadan sakatlandı. Milli Takım kalecileri neden bu kadar kolay sakatlanıyor?

İYİ çalıştırılmıyor, iyi antrenman yapmıyorlar ve vücutları hazır değil. Bunlar kendi kulüplerinde olacak işler. Milli Takım’da üç-beş antrenmanla ne kondisyon verebilirsin ki? Ancak, psikolojik ve moral motivasyon olarak hazırlayabilirsin.

Türkiye liglerinde futbol oynanıyor. Demek ki sakatlanan oyuncular hazır değil. Yenilen goller de tam bir komedi. Fatih’i tenkit ediyoruz ama Milli Takım düzeyine gelmiş oyuncuların da böyle goller yememeleri gerekir. Moldova maçında kalemizde gördüğümüz golü, amatör takımlar bile yemez.

Milli Takım’ın kalecisi ve defans oyuncuları nerede duracaklarını bilmiyorlar. Yunanistan’ı nasıl yendik? Norveç’le nasıl beraberek kaldık? Rakip kalecilerin yedikleri hatalı gollerle... Moldova maçında telaşa kapılıp topu içeri alan Hakan’ın bu ilk hatası değil. Hakan, Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı maçlarda da yaptığı hatalarla takımının yenilmesinde etkili oldu. G.Saray’la oynanan derbi maçta da benzer bir hatayla kalesinde golü gördü.

İngiltere’ye gittiler performansları düştü!..

İngiltere’deki futbol elçilerimiz Emre Belözoğlu ile Tuncay Şanlı’nın Milli Takım’daki performansını nasıl buldunuz?

MİLLİ
Takım’ın bel bağladığı oyunculardan birisi Tuncay, diğeri Emre. Bu iki oyuncu Türkiye’de iken takımlarının gözbebeği idi. Emre, G.Saray’da gol pozisyonlarına giren adamdı. Tuncay, Fenerbahçe’yi sürüklüyordu. İngiltere’de şahsiyetlerini kullanamıyorlar. Bu da doğal olarak Milli Takım’a yansıyor. Her iki oyuncu da daha önce bu tarz oynamıyordu.

Demek ki, İngiltere Premier Ligi’nde hata yapma korkusu, onları bu duruma getirdi. Milli Takım’ın kötü futbolunda ve alınan başarısız sonuçlarda bu oyuncuların da etkisi vardı.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI