Dünya Haberleri

  Yunanistan ‘Hayır’ dedi

  Hürriyet Haber
  28.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'ni oluşturan 15 ülke Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Yunanistan, Türkiye'ye yönelik mali yardımlar önündeki vetosunu kaldırmayacağını belirtti ve bu yönde AB ülkelerinin talebini reddetti. Yunanistan, AB toplantısında 13 sayfadan oluşan ve ‘Atina’ya 25 yıllık Türk provokasyonu' adını taşıyan bir belgeyle gelerek bugüne kadar bilinen iddialarını tekrarladı. Bu belgede Türkiye'de demokrasinin olmadığını, Ankara'nın Ordu tarafından yönetildiğini, Kürt sorunu ve karakollarda kötü muamele uygulamalarının sürdüğünü iddia eden Yunan makamları, Türkiye'ye yönelik mali yardımlar önündeki engelini kaldırmayacağını bildirdi.

  13 SAYFA ŞİKAYET

  13 sayfalık belgede, Yunanistan'ın aslında Türkiye'nin AB'ye yakınlaşmasından yana olduğunu, bu gelişmenin başta bir komşu ülke olan Yunanistan'ı memnun edeceğini belirten Yunan makamları, ancak Ege'de Türkiye'den kaynaklanan ve provokasyona yönelik politikalar nedeniyle iki ülke arasındaki sorunların çözümlenemeyeceğini dile getirdi.

  Dünkü toplantıda ayrıca, AB'nin Aralık ayında Lüksemburg'da aldığı karar çerçevesinde, ‘Türkiye’yi tam üyeliğe hazırlama stratejisi' adı altında AB Komisyonu'nun hazırladığı rapor ele alındı. AB Komisyonu'nun Dışilişkiler Temsilcisi Hans Van den Broek, Türkiye'nin AB'ye üye olabilmesi ile ilgili perspektifin verildiğini, bu çerçevede yakınlaşmak ve Ankara'yı tam üyeliğe hazırlamak amacıyla bir dizi strateji belirlendiğini kaydetti. Özellikle ticari alanda hazırlanan strateji planında, sınai işbirliği ve yatırım, tarım, gümrük birliği için daha fazla muhteva, makroekonomik diyalog, telekominikasyon alanında işbirliği, bilim ve teknolojik araştırma alanında işbirliği konuları yer alıyor. AB Komisyonu ayrıca, insan hakları ve insani konular alanında da işbirliği planı hazırlandığını ve bu çerçevede Türkiye'ye verilmek üzere 3 milyon ECU yardımın bütçede ayrıldığını duyurdu. İnsan Hakları alanında çalışmalar yürüten sivil toplum örgütlerine kullandırılacak olan yardımın aynı zamanda, İçişleri Bakanlığı memurları ile emniyet kuvvetlerinin eğitimi için sağlanacak işbirliğine kullanılacağını duyurdu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı