Yunanistan gerilimi

BERLİN
07.01.2015 - 00:05 | Son Güncelleme: 07.01.2015 - 00:16

Almanya’da Merkel hükümetinin Yunanistansız Euro hazırlığı haberleri Avrupa’da sert tartışmalara yol açtı. Euro düştü. AB Komisyonu, “Yunanistansız Euro opsiyon değil” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Yunanistan’ı Euro’dan atmakla tehdit etti.

Almanya’da Merkel hükümetinin Yunanistansız Euro planı haberleri Avrupa Birliği’nde yankı buldu.

Almanya’nın bu çıkışı Yunanistan’daki seçimlere müdahale olarak nitelendirildi. Böyle bir müdahalenin tam tersine Sol Parti Siriza’nın sandıkta güçlenmesine yol açacağı belirtildi. Euro dolar karşısında 1.20’den 1.18 dolara geriledi. Döviz piyasası Euro’nun düşüşüne, Yunanistan’nın muhtemelen Euro bölgesinden çıkabileceği tartışmalarının neden olduğunu gösterdi.

AB Komisyonu, Yunanistan’nın Euro’dan çıkmasının opsiyon olmadığını açıkladı. AB Komisyonu Euro üyeliğinin hukuksal olarak, geri alınamaz olduğunu vurguladı. Lizbon sözleşmesine dikkat çeken AB komisyonu, sözleşmede Euro bölgesi üyeliği için “Feshedilemez” ibaresinin bulunduğuna dikkat çekti. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan’daki seçim kampanyasına müdahaleye karşı uyardı. Hollande, “Yunanistan’ı Euro’dan atarız” diye tehdit etmeye karşı çıktı. Almanya’da koalisyon ortağı CSU Genel Başkanı Horst Seehofer de Yunanistan’daki seçim kampanyasına müdahale edilmesine karşı çıktı.

DEĞİŞİKLİK YOK

Almanya’da Merkel hükümeti ise ortamı yumuşatmaya çalıştı. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, hükümetin Yunanistan da dahil Euro bölgesinin güçlendirilmesi hedefinde bir değişiklik olmadığını söyledi. Seibert, koalisyon ortakları arasında bu konuda görüş ayrılığı bulunmadığını, Yunanistan’daki seçim kampanyasına yönelik yorum yapmayacaklarını belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı