Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yunanistan Dışişleri Bakanı'ndan Ek protokol desteği

  A.A.
  26 Şubat 2006 - 13:54Son Güncelleme : 26 Şubat 2006 - 15:09

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, “Atina'nın Türkiye'nin AB üyeliğini destekleme politikasının sürdüğünü, ancak bunun koşulsuz bir destek olmadığını” belirtti.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Atina'da yayımlanan To Vima gazetesindeki demecinde, Türk-Yunan ilişkileriyle Kıbrıs konusuna da değindi. Türkiye'nin AB perspektifinin desteklenmesinin, stratejik bir seçim olduğunu kaydeden Bakoyanni, dışişleri bakanlığında yapılan görev değişiminin hükümetin bu konudaki politikasını değiştirmediğini söyledi. Bakoyanni, “Yunanistan'ın bu konudaki desteği açıktır. Dış politikamız Türkiye'nin AB perspektifinin desteklenmesi yönündedir” dedi.

  Yunanistan'ın bu konudaki desteğinin koşulsuz bir destek olmadığını ve Türkiye'nin de yerine getirmesi gereken bazı kriterler bulunduğunu belirten Bakoyanni, “Türkiye'nin AB üyeliğini destekleme politikamız bir doktrin değildir. Bu konuda uyguladığımız uzun vadeli politikada hatır gönül yok. Türkiye'nin uygun zamanda yerine getirmesi gereken koşullar vardır. Bu koşullar da hem bizim ve hem de diğer ortaklarımız tarafından belirtilmiştir” diye konuştu.

  GÜMRÜK BİRLİĞİ EK PROTOKOLÜ

  “Türkiye'nin Gümrük Birliği Ek Protokolü'nü uygulamadığını” savunan bir soru üzerine, “bu konuda karar vermek için henüz erken” olduğunu belirten Bakoyanni, “Türkiye, protokolü 2006 yılı içerisinde uygulama yükümlülüğünü üstlendi. 2006 yılının ikinci ayında bulunuyoruz. Uygulamayı görmek için daha belirli bir zaman süreci var. Bunların yerine getirilip getirilmediği, diğer ülkelerle de olduğu gibi, hem bizim ve hem de AB tarafından dikkatle izlenmektedir” dedi.

  Bakoyanni, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ne zaman görüşeceğine ilişkin soruyu da “İkili düzeyde Atina'yı ziyaret sırası Sayın Gül'de. Kendisiyle büyük bir sevinçle görüşeceğim ve sanırım bu yakın bir zamanda gerçekleşecektir” diye yanıtladı.

  KIBRIS

  Kıbrıs konusuna değinen Bakoyanni, bu konuda BM'nin yeni önerilerini beklediklerini, ancak olası önerilerin “Kıbrıs'ın (Rum) AB'ye kabul edilmesiyle Ada'da meydana gelen yeni durumu temel alması gerektiğini” savundu.
  Bakoyanni “Bununla birlikte, BM kararları ve şüphesiz Annan planındaki görüşler paketi de dikkate alınmalı. Bunların üçü birlikte, bunaltıcı zaman çizelgeleri belirlemeden ve iyi bir ön hazırlıkla üzerinde uzlaşılmış bir çözüm olarak toplumların onayına sunulacak yeni bir önerinin temelini oluşturabilir” dedi.

  Kıbrıs konusunda yeni bir başarısızlık yaşanmaması gerektiğini belirten Bakoyanni, “Hazırlanacak her şey her iki toplumun da kabul edebileceği şekilde olmalı. Halklar olmadan uzlaşılmış çözüm olmaz” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı