Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Hristofyas'la görüştü

  AA
  02 Temmuz 2012 - 16:43Son Güncelleme : 02 Temmuz 2012 - 16:43

  İlk resmi yurt dışı ziyaretini Kıbrıs Rum kesimine yapan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüştü.

  Rum radyosunun haberine göre, Hristofyas ile görüşmesinden sonra açıklama yapan Avramopulos, Hristofyas'ın Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ve AB dönem başkanlığının öncelikleri hakkında bilgi verdiğini söyledi.

  Hristofyas ile enerji konularında da fikir teatisinde bulunduklarını ifade eden Avramopulos, Yunanistan;ın kendi deniz bölgesinde hidrokarbon araştırmaları yapacağını kaydetti.

  Yunanlı bakan, Hristofyas ile görüşmelerinde Türkiye'nin tutumunun da ele alındığını belirtti.

  Rum yönetiminin, AB dönem başkanlığının taleplerine karşılık vereceğinden emin olduğunu kaydeden Avramopulos, Atina'nın Kıbrıslı Rumların yanında olacağını ve Rum hükümetini destekleyeceğini söyledi.

  Kıbrıs sorununa da değinen Avramopulos, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu;nun görüşlerinin iyimserliğe olanak tanımadığını iddia etti.
  Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopulos, daha sonra, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omuri ile de bir araya geldi.

  Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ve Rum siyasilerle de görüşen Avramopulos, temasları kapsamında, Yunan askeri mezarlığını da ziyaret etti.

  Markulli'yle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın AB'ye katılımının ve Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi"nde (MEB) bulunan doğalgaz yataklarının stratejik önemini anlayamadığını iddia eden Avramopulos, Türkiye'nin "bölücü planlarla" ve "saldırgan faaliyetlerle" Kıbrıs sorununun çözümünü zorlaştırdığını öne sürdü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı