Yunanistan’da kadastro işleri SpaceTurk görüntüsüyle yürüyor

Cüneyt UZUNOĞULLARI
09.09.2005 - 01:40 | Son Güncelleme:

Avrasya’da 56 ülkeye uydu görüntüsü satan SpaceTurk, yüzde 95 pazar payına ulaştı. Merkezi Ankara’da bulunan ve yüzde 100 yerli sermayeye sahip olan şirket 2007 yılında yeryüzündeki bir gazeteyi bile görüntüleyecek ‘40 cm’lik netlik’ teknolojisini uygulayacak. Şirketin müşterileri arasında Yunanistan Kadastro Ofisi ve İtalya Jandarma Komutanlığı da bulunuyor.

TÜRK girişimciler tarafından kurulan SpaceTurk 56 ülkeye uydu görüntüsü satıyor. Avrasya’da yüzde 95 pazar payına sahip olan şirketin müşterileri arasında, Yunanistan Kadastro Ofisi, İtalyan Jandarma Teşkilatı, Polonya Tarım Bakanlığı gibi kurumlar bulunuyor. SpaceTurk Genel Müdürü Murat Erciyes, 1999 yılında kurulan SpaceTurk’ün Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) kiraladığı özel uydu ile 1 metreye kadar netlik sağlayan yeryüzü görüntüleri elde ettiğini ve bu görüntüleri 56 ülkede bulunan 100’ün üzerinde kuruluşa sattığını söyledi.

ÖZEL UYDU:

Erciyes, merkezi Ankara’da bulunan SpaceTurk’ün kiraladığı uydudan dünyada sadece 2 tane bulunduğunu vurgulayarak, ‘Yeryüzündeki ayrıntıları görüntüleyen uydunun en önemli özelliği 650 kilometre yükseklikten saate 25 bin km. hızla uçması ve bu uçuş anında rotasındaki bütün yeryüzü görüntülerini çekmesidir’ dedi. Erciyes, TurkSat türü haberleşme uydularının 36 bin km. yükseklikte uçtuğunu bu nedenle bu uydulardan net ve ayrıntılı görüntü almanın olanaksız olduğunu söyledi.

TSK DA MÜŞTERİ:

Türkiye ve çevresindeki 56 ülkede kamu ve özel sektörden müşterileri bulunduğunu belirten Erciyes, yeryüzü görüntüsü ihtiyacı olan bütün kuruluşların kendilerinin müşterisi olduğunu söyledi. Türkiye’de tapu kadastro çalışmasına önemli destek sağladıklarını vurgulayan Erciyes, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de görüntü desteği verdiklerini bildirdi.

UYDUDAN GAZETE:

SpaceTurk’ün müşterilerine sağladığı hizmetin kalitesini her geçen gün arttırdığını kaydeden Erciyes, 2007 yılından itibaren çözünürlüğün 1 metreden 40 cm’ye kadar düşeceğini, bunun da yeryüzündeki gazetenin bile görüntülenmesi anlamına geldiğini söyledi.

ELEMANLARA UYDU TAKİBİ:

Erciyes, SpaceTurk’ün ekiplerini takip etmek isteyen şirketlere de destek verdiğini, uydudan sağlanan görüntü ile yer tespitinin yüzde 100 doğru biçimde yapıldığını bildirdi. Çizgi üzerinden yapılan araç takibinin yanıltıcı bilgi verebileceğini belirten Erciyes, şirketlerin giderek daha fazla oranda, yeryüzü görüntüsü üzerinden araç takibini tercih etmeye başladıklarını söyledi.

Kaza sonrası 2 gün tutanak beklemeye son

HACETTEPE
Ünivesitesi öğrencileri trafik kazaları sonrası kaza tutanağının onayı için 2 gün beklemeyi sona erdiren KAKAO (Kablosuz Otomasyon Sistemi)adlı çözümü CeBIT’te tanıttı. Murat Soyupak ve Mert Duatepe adlı öğrencilerin geliştirdiği projeye göre, trafik polisleri kaza tutanağını mobil bir el cihazı yardımıyla tutuyor ve aynı cihazla anında merkeze yolluyor. Trafik kazası geçirenler de onaylı tutanağı kaza sonrası gidecekleri trafik şubesinden zaman geçmeden alabiliyor.

Depremde yaralanan artık kaybolmayacak

CeBIT
Bilişim Eurasia 2005’te üniversite öğrencileri de projelerini sergiliyor. Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Bölümü öğrencileri fuara, ‘Cpad’ adlı deprem koordinasyon projesi ile katılıyor. Proje ile deprem anında farklı birimlerin koordine olmasını ve etkin bir şekilde depremin yarattığı yıkıma müdahale edilmesini amaçlanıyor. Öğrencilerin geliştirdiği yazılımın en ilginç bölümü ise, deprem sonrası yaralıların kayıt altına alınmasını ve takibini sağlayan uygulama. Bu uygulama ile depremden yaralı kurtulanların kaybolmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Projeye göre deprem kurtarma çalışması yapacak ekiplerin elinde mobil iletişimi sağlayacak el cihazları bulunacak ve bu cihazlar aracılığıyla yaralıların fotoğrafları çekilerek merkezi kayıt sistemine gönderilecek. Kayıt bilgileri arasında yaralıların gideceği hastahanede yer alacak. Yaralılar hastahaneye ulaşmadığı takdirde merkezi kayıt sistemi sayesinde sözkonusu kişilerin takibi başlayacak.

Görme engelliler de Başbakan’ı görecek

CeBIT
Bilişim Euraisa Fuarı’nda stant açan ilk siyasi parti AKP, görme engelliler için hazırlanmış parti tüzüğü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kabartma posterleriyle fuardaki engelli vatandaşlara ulaşıyor. AKP Amasya Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı ve Medya Başkanı Akif Gülle dün AKP standında bir basın toplantısı düzenledi. Teknolojiyi halk ile koordinasyonda her alanda kullandıklarını belirten Gülle, daha sonra özürlüler için hazırladıkları AKP Genel Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kabartma fotoğrafı ile Kiril alfabesiyle yazılan 59’uncu Hükümet Programı ve AKP Tüzüğü’nü tanıttı.İSTANBUL

Bakteri öldüren çamaşır makinesi

SAMSUNG
Silver Nano teknolojisi ile bakterileri yok eden çamaşır makinesi ve klimayı CeBIT Bilişim Eurasia’da tanıttı. Bakteri düşmanı Silver Nano teknolojisi çamaşırlardaki bakterileri yüzde 99.9 oranında yok ediyor ve 30 gün içerisinde çamaşırda yeni bakteri üremesine izin vermiyor. Anti Bakteriyel teknolojili klimalar ise bakterilerden arınmış bir hava akımı üretiyor böylece klimadan kaynaklanan hastalıkların bir bölümünün önüne geçiliyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı