Dünya Haberleri

  Yunanistan’da ikinci kuş gribi vakası

  Sofia ANGELİDİS/ATİNA, (DHA)
  13.02.2006 - 17:26 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’ın Skiros Adası’nda geçen pazartesi günü ölü olarak bulunan bir yabani kazda da H5N1 virüsünün tespit edildiği açıklandı.

  Kazdan alınan numunelerin gönderildiği Londra’daki laboratuvardan bugün yapılan açıklamada, yabani kuşta H5N1 virüsü bulunduğu belirtildi. Selanik’te ise önceki gün ölü kuğuların bulunmasının ardından yapılan teslerde kuş gribi virüsüne rastlanmış ancak bunun ölümcül H5N1 türü olup olmadığının tespit edilmesi için kan örnekleri Londra’ya gönderilmişti.

  İSPANYA, KUŞ GRİBİNE KARŞI ÖNLEMLERİNİ ARTIRIYOR

  İspanya, kuş gribi virüsünün Avrupa'da İtalya, Yunanistan, Slovenya ve Bulgaristan'da, Afrika'da da Nijerya'da görülmesinin ardından önlemlerini artırmaya başladı. Başbakan Yardımcısı Maria Fernandez de la Vega, “İspanya'da kuş gribi vakası görülmedi, panik yapmak için hiçbir sebep yok” açıklamasında bulunsa da kuş gribinin Avrupa'da başka ülkelerde de görülmesi üzerine, sağlık ve tarım bakanlıkları ile uzmanlar toplantı yaptı.

  AB'nin kuş gribine karşı aldığı kararları uygulamanın yanı sıra kendi içinde de ek önlemler alan İspanya'da Tarım Bakanlığı Genel Sekreteri Josep Puxeu, bugün 17 özerk yönetimin temsilcilerini toplantıya çağırarak, Avrupa kadar Afrika'dan gelebilecek olası kuş gribi virüsüne karşı sıkı kontrol istedi.

  Öte yandan, Fas topraklarında olmasına rağmen İspanya'nın egemenliği altında bulunan Ceuta kentinde, sınır kontrollerinin artırıldığı ve kanatlı hayvan ürünlerinin girişine izin verilmediği bildirildi.

  Uzmanlar, yaptıkları açıklamalarda, göçmen kuşlarla bahar aylarında kuş gribinin İspanya'ya gelme riskinin çok yüksek olduğuna dikkat çekti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı