Yunanistan’da ‘Adalara Türk elektriği girecek’ tedirginliği

Hürriyet Haber
17 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 17 Şubat 2011 - 00:57

Avrupa Birliği (AB)-Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) üçlüsünün (Troyka)borç krizi içindeki Yunanistan’dan enerji piyasasını özelleştirilmesini istemesi üzerine Atina’da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesi, bunun Türkiye’nin Ege adalarına elektrik vermesine kapının açılması anlamına geldiğini öne sürdü.

Haberde, Türkiye tarafının olası elektrik özelleştirmelerine ilgisinin olduğu yönünde bilgiler edinildiği ifade edilirken, Yunanistan’da ilgili bakanlığın konuya olumsuz yaklaştığı da yazıldı.

Elefteros Tipos gazetesi ‘Adalara Türk elektriği için düğmeye basıyorlar’ başlıklı haberinde, kaynak belirtmeden ‘edinilen bilgilere göre’ ifadesini kullanarak, Troyka’nın yeniden gözden geçirilen enerji temalı memorandumunun temelde, Yunanistan’dan, Türkiye kıyılarına yakın ve Yunanistan Elektrik Şirketi’nin (DEİ) tekelinde bulunan adaları da kapsayacak şekilde, enerji piyasasını serbestleştirmesi talebinde bulunduğunu iddia etti.

Erdoğan Atina ziyaretinde söylemişti

Elefteros Tipos, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinde, Türk şirketlerinden elektrik verilmesi konusunu gündeme getirdiğini kaydederken, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Tina Birbili’nin konuya olumsuz yaklaştığını yazdı. Gazete, piyasanın serbestleşmesiyle, Enerji Denetleme Birimi’ne (RAE) bir dilekçe verecek Türkiye’nin, Sisam (Samos), Midilli (Lesbos), Sakız (Hios), İstanköy (Kos), Rodos ve Meis (Kastelorizo) gibi adalara elektrik sağlama talebinde bulunabileceğini belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı