Gündem Haberleri

  Yunanistan Cumhurbaşkanı: Türkiye ikilemde

  ANKA
  22.02.2006 - 11:21 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias, "Türkiye’nin Kıbrıs politikasını gözden geçirmek ile Avrupa Birliği müzakerelerini tehlikeye atmak arasında bir ikilemin eşiğinde durduğunu" savundu.

  İyonya şehrinin "Türklerden kurtuluşunun 93’üncü yıldönümü kutlamaları" sırasında konuşan Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki sorumluluklarını, müzakere sürecinin dışında tutmaya çalıştığını gördüklerini söyledi.

  Yunan Cumhurbaşkanı, Atina ve Lefkoşa’nın Gümrük Birliği’ne Kıbrıs Rum Kesimi’nin de dahil edilmesi konusunu Türkiye-AB ilişkilerinin ilerleyebilmesi için bir koşul olarak koydurmayı başardıklarını belirtti ve bu duruşun değişmeyeceğini dile getirdi.

  Papoulias, 1974 yılından bu yana Kıbrıslı Rumlar’ın adanın uluslararası yasalar ve Avrupa prensipleri doğrultusunda yeniden birleşmesini istediğini savundu ve bu isteğin bütün Yunanlılar tarafından desteklendiği söyledi.
  Öte yandan yarın Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis’in Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ile bir görüşme yapacağı açıklandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı