Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunanistan bütçesinde bekleneni yaptı

  Bloomberg
  24 Aralık 2009 - 13:46Son Güncelleme : 24 Aralık 2009 - 16:42

  Arka arkaya gelen not indirimlerinin sarstığı Yunanistan'da, bütçe açığını 8 milyar euro azaltacak 2010 yılı bütçesi kabul edildi. Karar, zor günler geçiren ülkede hükümetin elini rahatlattı.

  Bloomberg'de yer alan bir haber analizde, bütçenin geçmesinin ülkenin Başbakanı Yorgo Papendreu için başarı olduğu ve 14 Aralık'ta açıklanan önlemlere yenilerinin eklenmediğine işaret edildi. 

  Ülkede gittikçe kötüleşen kamu finansmanı için gerekli önlemlerin alınmamasına yönelik endişeler, Aralık'ta kredi derecelendirme kuruluşların ülkenin kredi notunun düşürmesine neden olmuştu. Bunun üzerine Papandreu radikal ekonomik önlemler alacağını açıklamış ancak bu önlemler ülkede grev tehditleri ile karşılanmıştı.

  Bütçenin onaylanmasından sonra parlamentoda konuşan ülkenin Maliye Bakanı Yorgo Papaconstantinau ise 2010 bütçesiyle Yunanistan'ın kamu finansmanında yaşanan kargaşayı sona erdirmek adına büyük adım attığını ifade etti. Papaconstantinau bütçenin aynı zamanda ekonomiyi ve muhtaç vatandaşları desteklemek için de önemli olduğunu belirtti.

  VERGİ VE KESİNTİLER GELİYOR
  Hükümet, yeni kabul edilen bütçeyle kamu harcamalarının kısılmasını ve gelirlerin de artırılmasını hedefliyor. Bu amaçla alınan önlemler arasında büyük işletmelere vergi koyulması ve bu şekilde 1 milyar euroluk kaynak yaratılması da bulunuyor. Devlet memurların maaşlarında kesintiye gidilmesi ve vergi yolsuzluklarının üzerine gidilmesi de bütçedeki diğer önlemler arasında yer alıyor.

  Yunanistan, 2010 yılı bütçesiyle şu anda yüzde 12.7 oranında olan bütçe açığının toplam gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranını da yüzde 9.1 bir seviyesine indirmeyi hedefliyor.

  Avrupa Komisyonu daha önce, Euro Bölgesi'ndeki ülkelerde bu oran yüzde 3 ile sınırlandığını hatırlatmış ve bu ülkeye belirlenen oranlara inebileceğin göstermemesi durumunda yaptırımlar uygulayacağını açıklamıştı.

  KREDİ NOTLARI KRİTİK
  Ülkenin kredi notu en son Moody's tarafından A2 seviyesinden A1 düzeyine indirilmişti. Bu kararla ülkenin kredi notu 'yatırım yapılamaz' notunun beş basamak üstüne kadar gerilerken, diğer kredi derecelendirme kuruluşları olan S&P ve Fitch'in değerlendirmesine göre de iki kademe yukarda gerçekleşmişti.

  Moody's'in Yunanistan'ın kredi notunu S&P ve Fitch'in belirttiği seviyeye indirmesi Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gözünde kritik önem taşıyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda ülke tahvillerinin ECB'nin borçlanma işlemlerinde karşılık olarak görülmeme riski bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı