Yunanistan 18 ay kemer sıkacak

Hürriyet Haber
17.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.03.1998 - 00:01

Yunanistan hükümeti, para birimi drahminin devalüe edilmesinin ardından, yeni bir kemer sıkma programı açıkladı. Yunanistan Maliye Bakanı Yannos Papantoniou, 2001 yılında Avrupa tek para birimine katılmak amacıyla drahmide istikrarın sağlanabilmesi için 18 aylık bir süreyi kapsayan ekonomik önlemler paketinin benimsendiğini bildirdi.

Yannos Papantoniou, 18 aylık programda, ülkenin bütçe açığının azaltılabilmesi amacıyla, kamu harcamalarında 350 milyar drahmi (1,1 milyar dolar) kısıntıya gidilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Avrupa Tek Para Birimi için öngörülenin çok üzerinde seyreden bütçe açığının düşürülebilmesi için alınan önlemler arasında, kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 2,5'den fazla zam yapılmaması da bulunuyor.

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin maliye bakanları ve merkez bankaları üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda, Yunanistan para birimi drahminin AB'nin Para Sistemi'ne (ERM) dahil edilmesi ve drahminin yüzde 14 oranında devalüe edilmesi onaylanmıştı. Bu karar üzerine Yunanistan hükümeti, drahmiyi yüzde 14,3 oranında devalüe etmişti.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı