Dünya Haberleri

  Yunan televizyonunda naklen rehine dehşeti

  Hürriyet Haber
  25.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'ın Patras Cezaevinden kaçan uyuşturucu bağımlısı bir suçlu, önceki gece çevreye destek saçtıktan sonra ağır yaralı olarak ele geçirildi. Bir eve girip 4 kişiyi rehin alan kaçağın bombalı tehditleri ve kanlı serüveni Sky Televizyonu'ndan naklen yayınlandı.

  Polis operasyonunda 12 kişi yaralandı. Üzerinde bomba patlayan bir kadın rehinenin komada olduğu ve yaralılar arasında polis şefinin de bulunduğu bildirildi. Gazeteler, kanlı operasyonu fiyasko olarak nitelerken, Başbakan Costas Simitis, Kamu Düzeni Bakanlığı'ndan olayla ilgili açıklama istedi.

  Yunan asıllı Romen vatandaşı, 27 yaşındaki firari Sorin Matei, gece yarısına doğru başkent merkezi yakınlarındaki Aharnon semtinde sıkıştırıldı. Polis çemberinin daralması karşısında bir eve sığınan Matei, 4 kişiyi rehin aldı. Kaçak rehinelere karşılık hızlı bir spor otomobil, 500 bin dolar, ilk yardım çantası, amfetaminler ve ülkeden çıkışına izin verilmesini istedi.

  Bu arada Sky Televizyonu ile temasa geçen kaçak, rehine dehşetini telefonla tüm Yunanistan'a duyurdu. Matei, polis operasyonundan kısa bir süre önce, ‘Ben bir yol seçtim ve bu yolun geri dönüşü yok. O kadar çok eroin aldım ki gözlerim kapanıyor, el bombasını düşürebilirim. Eroin aldığınızda hem ölüsünüz, hem canlısınız. Doğru dürüst düşünemiyorum. Başım kanıyor. Elli yılınızın hapiste geçeceğinizi düşündüğünüzde pek seçeneğiniz kalmıyor’ uyarısında bulundu. Bir rehine serbest kalırken, 25 yaşındaki Amalia Ginaki, 35 yaşındaki nişanlısı ve 58 yaşındaki annesi 4 saat boyunca ölüm korkusu yaşadılar.

  Kaçak Matei, rehinelerin telefonla seslerini duyurmasına izin verdi. Genç kadın, Sky Televizyonu aracılığıyla, ‘Bizleri birbirimize bağladı. Yardım edin. Elinde bomba var’ dediler. Daha sonra Matei el bombasını genç kadının blue jeanine yerleştirdi.

  Anti-terör timleri birinci rehinenin salıverilmesinden iki saat sonra eve baskın düzenledi. O sırada Sky Televizyonu yapımcısı Nikos Evangelatos'un kaçakla konuşması kesilmiş ve ekrana reklam gelmişti. Polisin oyuncak bomba zannettiği el bombası patladı ve silah sesleriyle ortalık kan gölüne döndü. Matei, rehineler ve polisler hastaneye kaldırıldı.

  Matei 6 Eylül'de bir polisi 8 saat süreyle el bombasıyla rehin alarak yine Yunan televizyonlarında boy göstermişti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı