Yunan tahvili kiliseyi vurdu parayı ‘gaz savaşı’na basacak

Ömer BİLGE/LEFKOŞA
13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kıbrıs Rum yönetiminde siyasi gücün yanı sıra en büyük ekonomik güçler arasında gösterilen kilise, Yunanistan devlet kağıtlarından büyük kayıplara uğrayınca, doğalgaz ve enerji alanına yatırım yapma kararı aldı. Rum Başpiskopos Hrisostomos, ada çevresinde krize yol açan sondaj çalışmalarını yürüten Amerikan Noble Energy şirketi ve İsrail Büyükelçisi’yle gizli görüşmelere başladı.

Çalışmaları doğrulayan Başpiskopos Hrisostomos, “Evet görüşmeler yapıyoruz. Kilise meclisi Sen Sinod’da konuyu tartıştık. Geleceğin yatırımı enerji alanına olacak” dedi.

Kumarhane açacak

Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias, Rumların KKTC kumarhanelerine akın etmesinin önünü kesebilmek için Rum kesiminde de kumarhane açılması için yasa tasarısı hazırladı. Kazamias, Meclis Ticaret Komitesi’nde yaptığı konuşmada, kumarhanelere erişiminin yasaklanamayacağını belirterek, alacakları vergiler ile devlet hazinesinin kazanacağını söyledi. Komitede konuşan muhalefet DİKO milletvekili Angelos Votsis, Rumların her yıl KKTC kumarhanelerine 100 milyon Euro’nun üzerinde para bıraktığını savunarak yasaya destek vereceklerini söyledi. Kıbrıs Rum yönetimi, Türkiye ve KKTC’nin tüm itirazlarına rağmen tek yanlı başlattıkları doğu Akdeniz’de doğalgaz sondajını ilerletme kararı aldı. Rum hükümeti, 13 parsele ayırdıkları ve Afrodit adı verdikleri sondaj yapılan 12’nci parsel dışında kalan yerleri de uluslararası ihaleye açmaya hazırlanıyor. Enerjiyle ilgili Ticaret, Maliye ve İçişleri bakanları diğer parsellerle ilgilenen ya da ilgilenecek uluslararası şirket ve ülkelere teklif vermeleri için çağrı yapma kararı aldı. Resmi çağrının 15 gün içinde yapılması planlanıyor. Tekliflerin alınmasının ardından değerlendirme yapılacak ve sonuçlar yıl sonunda ilan edilecek.

‘Gaz şov’a hazırlanıyor

Afrodit parselinde sondaj yapan Homeros Ferrington platformunda gaz kabarcıklarının bulunmasının, Rumlarda yarattığı sevinç devam ediyor. Rum lider Dimitris Hristofyas’ın platforma seyahati öncesindeki hazırlıklar tamamlandı.

Piri Reis yola çıktı

TÜRK savaş gemileri eşliğinde Rumların Afrodit bölgesinde sismik çalışmalarını yürüten Piri Reis gemisi dün ikmal için yanaştığı KKTC’nin Gazimagosa Limanı’ndan Doğu Akdeniz’e yeniden açıldı. Piri Reis, Afrodit’te 2 bin 400 kilometrelik bölgenin sismik haritasını çıkartacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı