Gündem Haberleri

  Yunan tacizi, cep telefonuyla görüntülendi

  Erdem SÜREK/ÇANAKKALE, (DHA)
  02.10.2007 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Ege Denizi’nde 26 mülteciyi taşıyan şişme botun alabora olmasının ardından mültecilerden 11’ini sağ olarak kurtardıktan sonra Yunan Sahil Güvenlik botu tarafından silah tacizi ile Türk karasularına zorlanan özel yatın kaptanı Barbaros Köse, yaşadıkları korku dolu anları cep telefonuna kaydetti.

  İŞTE YUNAN TACİZİNİN KARE KARE GÖRÜNTÜLERİ

  Olay, dün saat 11.30 sıralarında Ayvalık- Midilli arasındaki Hellim Boğazı’nda meydana geldi. Friendship isimli 26 metre boyundaki motor yatı, Muğla Göcek’ten İstanbul’a götürmek üzere yola çıkan Kaptan Barbaros Köse, uluslararası sularda bir grup insanın suya battığını görüncü durumu İzmir Sahil Radyo’ya bildirdi. Kaptan Köse'ye bir deniz kazası olabileceği belirtildi, denizdeki insanlara yardımcı olmaları söylendi. Durumu Sahil Güvenlik ekiplerine bildirileceği, kazazedelerin Sahil Güvenlik tarafından alınacağı iletildi. Tekne mürettebatı 22 yaşındaki Adil Gözüm ve yatın ahçısı 35 yaşındaki Aziz Gürsoy üzerlerinde can yelekleri bulunan ancak hayatta kalmak için yoğun çaba sarf eden ve halsiz düşen mültecileri yata almaya başardı. Su üzerindeki birkaç cesedi hava muhalefeti nedeniyle tekneye alamayan yat personeli kurtarma çalışması sırasında Yunan kara sularını ihlal ettikleri için Yunan Sahil Güvenliği'nin tacizine maruz kaldı. Türk Sahil Güvenlik Gemisi TCSG-06 ise denizden boğulmak üzereyken kurtardığı mültecileri taşıyan yatı Türk karasularına sokmadı. Uluslararası sularda mashur kalan yatın kaptanı 39 yaşındaki Barbaros Köse, Yunan tacizini cep telefonuyla saniye saniye görüntüledi. Mülteciler saatler süren bu belirsizlik ardından Ayvalık Limanı'nda konuşlandırılan Sahil Güvenlik- 6 Botu'na tahliye edildi. Yat personeli ise yaşadıkları şokun etkisinden uzun süre kurtulamadı.

  BARBAROS HAYRETTİN PAŞA'NIN TORUNU

  Bu arada Barbaros Köse'nin, adını Türk denizcisi Barbaros Hayrettin Paşa’dan aldığı ve Hayrettin Paşa'nın torunu olduğu belirtildi.
  Olaydan sonra denizde kaybolan 15 mülteciyi arama kurtarma çalışmaları Sahil Güvenliğe ait TCSG-06 ve TCSG-80 borda nolu gemiler tarafından sürdürülüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı