Dünya Haberleri

  Yunan siyasetinde ‘yumuşak’ skandalı

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi'nin genç lideri Kostas Karamanlis ile sağ kolu ve basın sözcüsü Aris Spilyotopulos arasında eşcinsel ilişki olduğu söylentileri ortalığı karıştırdı. Aris Spilyotopulos, homoseksüel olduğu yönündeki iddiaları radyoda açıkça dile getiren 3 gazeteci hakkında 3.6 trilyon liralık tazminat davası açtı.

  YUNANİSTAN'da, oy patlaması yapan ancak iktidardaki Pasok'a kılpayı iktidarı kaptıran ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi, ‘üst düzey eşcinsel ilişki’ skandalıyla çalkalanıyor. Açıkça konuşulan iddialara göre, partinin yakışıklı ve genç lideri Kostas Karamanlis, sağ kolu ve partinin basın sözcüsü Aris Spilyotopulos ile ilişki içinde. Spilyotopulos, radyo programlarında eşcinsel olduğunu açıkça dile getiren 3 ünlü gazeteci aleyhinde 2 milyar Drahmilik (3.6 trilyon lira) tazminat davası açtı.

  Yeni Demokrasi Partisi basın sözcüsü Aris Spilyotopulos'a yönelik homoseksüellik iddiaları bir süredir gündemde.

  YDP lideri Kostas Karamanlis'in iki yıl önce basın sözcülüğüne getirdiği 35 yaşındaki Aris Spilyotopulos uzun süredir parti içinde sert eleştirilere hedef oluyor. Eski partililer, Spilyotoulos'u partiyi yönetmeye çalışmakla suçluyorlar.

  SALOME'YE BENZETTİ

  9 Nisan seçimlerinde Karamanlis'in birçok eski YDP'liyi adayı listesinden silip Spilyotopulos'u kontenjandan milletvekili yapması parti içindeki eleştirilerin sertleşmesine yol açmıştı. Seçimlerin hemen ardında partinin ağır toplarının Spilyotopulos'u istifaya zorlamak için saldırıya geçmesiyle de kriz patlak verdi.

  Spilyotopulos'u, ‘Salome’ye benzeterek eşcinsel olduğu iddiasını, ima yoluyla ilk ortaya atan parti merkez komite üyesi Yorgo Karacaseriz YDP lideri Karamanlis partiden atınca kriz daha da büyüdü. Geçen hafta da Yunanistan'ın tanınmış üç gazetecisi radyodan canlı yayında aynı iddiaları tekrarladılar.

  Spilyotopulos'un dava açması YDP'de Karamanlis'e yönelik muhalefetin de açık tavır almasına yol açtı ve parti ikiye bölündü. Sağ koluna çamur atıldığını söyleyen ve Spilyotopulos'u savunmaya çalışan YDP'nin genç lideri Kostas Karamanlis yalnız kaldı. Partinin ağır topları olayın Spilyotoplulos'un şahsı meselesi olduğunu bildirerek, partinin destek veremeyeceğini açıkladılar.

  ASIL HEDEF KARAMANLİS

  İddialar, doğrudan genç sözcüye yönelik olsa da, siyasi kulisler Aris Spilyotopulos'un Karamanlis'le ilişkisi olduğu iddiaları ve söylentileriyle çalkalanıyor.

  Seçimlerden önce yoğunlaşan söylentiler öyle boyutlara ulaştı ki, kulislerde çeşitli fıkralar anlatılmaya başlandı. Gazetelerde de Karamanlis'le Spilyotopulos arasında ilişki iddiasını çağrıştıracak karikatürler yayınlanıyor.

  Yunanistan'ın demokrasiye dönüşünde büyük rol oynayan ünlü devlet adamı Konstantin Karamanlis'in yeğeni olan Kostas Karamanlis, parti liderliğine seçildiği günden beri, koltuğunu korumaya çalışıyor. Karamanlis'in en güçlü muhalifi eski Başbakan Konstantin Mitsotakis. Mitsotakis, kızı Dora Bakoyannis'i parti liderliği için destekliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı