Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Yunan Seddi’ne uluslararası tepki

  Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  03.01.2011 - 22:23 | Son Güncelleme:

  Yunan hükümetinin Türkiye’den kaçak göçmenlerin geçişini önlemek amacıyla sınır bölgesine tel örgüyle kapatma planı, uluslararası platformun tepkisiyle karşılaştı.

  AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström’ün Sözcüsü Michele Cercone, “Çit ve duvarların, göçmen politikalarını güçlendirme ve yapısal bir yöntem geliştirmeye yaramayan kısa vadeli önlemler olduğunu geçmişte yaşananlar kanıtlıyor” dedi. Uluslararası Af Örgütü’nün üst düzey yetkililerinden Alman Wolfgang Grentz “Bu insan haklarına aykırıdır. AB öyle bir çitin inşasına izin verirse insan haklarının temel ilkelerini çiğnemiş olur” dedi.  Grentz çit yerleştirilmesi halinde “AB’nin, ülkelerinde fakirlikten kurtulmak için kaçan insanlara karşı kendini koruyan zengin bir ada olduğu izlenimi vereceğini” söyledi.

  Muhalefet de karşı çıktı

  Yunan hükümetinin kararı yunanistan’da “Meriç’te çin Seddi” başlıklarıyla duyuruldu. Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi, çit formülün, göçmen kaçakçılığı sorununu çözmekten uzak bir tür “yama” olduğunu iddia ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı