Gündem Haberleri

  Yunan parti başkanı yatağından kaldırlıp gözaltına alındı

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  29.09.2013 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da Altın Şafak partisinin destekçisi bir kişinin solcu bir rap şarkıcısını öldürmesiyle zan altında kalan aşırı milliyetçi partinin yöneticileri dün şafak operasyonuyla tutuklandı. Ülkeyi kaosa sürüklemekle tehdit eden parti lideri Mihaliolakos, yatağından alınıp götürüldü.

  YUNANİSTAN’da geçen yılki seçimlerde yüzde 6.9 oy oranı alıp 18 milletvekiliyle ilk kez parlamentoya giren ırkçı-faşist Altın Şafak partisinin yasadışı ilan edilmesi için dün düğmeye basıldı. Altın Şafak operasyonunun ilk gününde 32 kişi için yakalanma emri verildi. Parti lideri Mihaliolakos, 4 milletvekili, 2 polis ve 13 parti teşkilat üyesi gözaltına alındı. Biri milletvekili 12 kişi aranıyor.

  PARTİ DEĞİL SUÇ ÖRGÜTÜ

  Böylece ülkenin demokrasiye geçtiği 1974’den beri ilk kez bir siyasi parti lideri ile milletvekilleri, savcı emriyle dokunulmazlıkları kalkmadan gözaltına alındı. Suçları mahkemede kanıtlanırsa en az 10 yıl hapis cezasına çarptırılabilirler. Savcıların 9 sayfalık raporunda, Altın Şafak’ın parlamento grubunun üçte biri “organize suç örgütü kurmak ve bu örgütte yer almak” ile suçlandı. Raporda, partinin biri Yunan, dördü yabancı göçmen olmak üzere biri yabancı 2 kişinin öldürülmesinden, 3 kişiyi öldürme teşebbüsünden, çok sayıda dövme ve yaralama olayı ile Volos şehrindeki bir bombalı saldırıdan sorumlu olduğu belirtildi. Başbakan Andonis Samaras’ın ABD ziyaretinden
  birkaç saat önce gerçekleştirilen “Altın Şafak operasyonu”nda yabancı ülkelerin istihbarat servislerinin katkısı olduğu iddia edildi. Altın Şafak’ın para musluklarının kapatılmasıiçin de harekete geçildi. Operasyon, ülkede “Erken seçime mi gidilecek” tartışması da başlattı. Altın Şafak milletvekilleri istifa ederlerse erken seçim gündeme gelebilir. Başbakan Samaras ise “Adalet ve istikrar istiyoruz. Seçim istemiyoruz” dedi.

  Türkler de hedefleri

  -1985 yılında yayınlanan bir dergiden adını alan Altın Şafak, yabancı düşmanlığı ile adını duyuran küçük çaplı bir örgüttü. Örgüt Pire’deki Türk şehitliğine saldırmış ve kesilmiş domuz başı bırakmıştı.,
  -Daha sonra Yunanistan’ın yabancı göçmen akınına uğraması üzerine saldırılarını özellikle Arnavut, Pakistanlı, Iraklı ve Afgan göçmenlere karşı yoğunlaştırdı.
  -Yunanistan’da 2009 yılında patlayan ekonomik kriz Altın Şafak için büyük fırsat oldu. Halka bedava yemek dağıttı. Yunanlara özel yardım ve kan bağışı kampanyaları düzenledi.
  -2012 seçimlerinde büyük sürprizi yaptı ve meclise girdi. Parti için “Sisteme dahil oldular, değişecekler” beklentisi boşa çıktı.
  -Son olarak Altın Şafak destekçisi bir kişinin sokak ortasında solcu şarkıcı Pavlos Fyssas’ı bıçaklayıp öldürmesi kitlesel gösterilere yol açtı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı