Dünya Haberleri

  Yunan ordusuna Türk modeli

  Uğur ERGAN / ANKARA
  19.11.2001 - 02:12 | Son Güncelleme:

  Yunan Savunma Bakanlığı, ordu içindeki terfilerde siyasilerin etkisini yok etmek için Türk Silahlı Kuvvetleri'ndekinin benzeri ‘Genelkurmay Yüksek Şûrası’ oluşturuyor.

  Yunanistan'da halen genelkurmay başkanını, hükümet ve dışişleri konseyi ortaklaşa belirliyor. Siyasilerin baskısıyla emekli generaller yeniden görevlerine dönüyorlar.

  Yunanistan Savunma Bakanlığı, atamalarda siyasilerin etkisini sıfıra indirmek, ordu içindeki atama ve terfi yöntemini NATO standartlarına çekmek için ‘Türk modeli’ üzerinde çalışma başlattı.

  Yunan ordusu ‘Genelkurmay Yüksek Şûrası’ olarak adlandırılan bu modelin yasallaşması durumunda, Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Şûrası'nın sahip olduğu özelliklere kavuşacak.

  Yunanistan'da halen mevcut olan yönteme göre, genelkurmay başkanı, hükümet ve dışişleri konseyi (KYSEA) tarafından ortaklaşa olarak belirleniyor. Bununla birlikte siyasilerin etkisi sonucu, emekli general veya amiraller eski görevlerine yeniden geri dönmenin yanısıra, kuvvet komutanı veya genelkurmay başkanı olarak da atanabiliyor. Ayrıca atama ve terfilerin belirli bir zaman dilim içinde gerçekleşme zorunluluğu da bulunmuyor.

  SIRA DENİZ KUVVETLERİNDE

  Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Paragioudakis'in görev süresinin Şubat 2002'de dolacak olması nedeniyle hükümet içinde yeni genelkurmay başkanını belirlemek için çalışmalara başlandı.

  Yunanistan'da teamül gereğince genelkurmay başkanlığı görev sırasının Deniz Kuvvetleri'nde olmasına rağmen, Kara ve Hava Kuvvetleri'nde etkin komutanların bazı siyasileri arkalarına alarak bu duruma karşı çıktıkları belirtildi.

  Teamül işlediği takdirde, halen Yunan Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Koramiral Theodoroulakis genelkurmay başkanı olacak. Bunun gerçekleşmesi halinde de Donanma Komutanı Koramiral Antoniadis Deniz Kuvvetleri'nin başına geçecek.

  KUVVETLER ARASI ÇEKİŞME

  Bu durumun siyasi bir müdahale ile değişebileceğini dikkate alan askeri uzmanlar, komutanlıklar arasındaki genelkurmay başkanlığı çekişmesinin mevcut yasada yer alan ‘kuvvet’ ifadesinden kaynaklandığını belirttiler.

  Bu ifadeyi her kuvvetin kendi çıkarı doğrultusunda yorumladığı belirtilirken, Yunan Kara Kuvvetleri, genelkurmay başkanlığı sırasının kendilerinde olduğunu ileri sürdü. Hava Kuvvetleri ise bunun tam tersini savunarak sıranın kendi kuvvetlerinde olduğunu bildirdi.

  Hava Kuvvetleri'nin sıkıntısı, yeni genelkurmay başkanının deniz veya karacılardan seçilmesi durumunda Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Litzerakos'un emekliliğe sevkedilmesinden kaynaklanıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı