Gündem Haberleri

  Yunan ordusu bize özendi

  Hürriyet Haber
  28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk usulü terfi

  HER fırsatta Türkiye'deki askeri sistemi eleştiren Yunanistan, Türk Silahlı Kuvvetleri terfi sistemini benimsemeye karar verdi. Yıllardır, askeri terfileri, siyasilerin elinde oyuncak eden sistemin getirdiği olumsuzluklardan yakınan bu ülkede, sistem yeniden yapılandırılacak. Yunanistan'da politikacı tanıdığı olan emekli general ve amiraller, yeniden görevlerine dönebiliyorlar. Hatta kuvvet komutanı ya da genelkurmay başkanı olarak bile atanabiliyorlar. Buna en çarpıcı Kıbrıs Rum kesiminden. Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanlığı'na her seferinde emekli generaller atanıyor. Bu ordunun son iki komutanı olan Korgeneral Dimou ve Korgeneral Evangelos Florakis, emekli olduktan sonra bu göreve atandı. Bu iki general de, Başbakan Kostas Simitis'e yakınlığıyla biliniyor. Son olarak, 12 Ocak'taki Yunan Dışişleri ve Savunma Konseyi'nde, üç kuvvet komutanının da görevlerinde kalmaları ve silahlı kuvvetlerdeki terfilerin genel seçimlerden sonra yapılmasına karar verildi.

  SEÇİM SONUCUNA GÖRE

  Terfi ve atamaların seçim sonuna bırakılmasının silahlı kuvvetlerin politize olmasından kaynaklandığı belirtildi. Yunan Savunma Bakanlığı'nın, hiçbir NATO ülkesinde görülmeyen bu duruma son vermek amacıyla yaklaşık altı yıldır yeni bir proje üzerinde çalıştığı belirtildi. NATO ülkelerinde uygulanan terfi ve atama sistemini inceleyen Yunan Savunma Bakanlığı, sonunda TSK'nın terfi ve atama sistemini benimsemeye karar verdi. Yunanlıların, TSK terfi sistemini seçmelerinde, terfi ve atamaların belli bir dönemde, kıdem ve liyakata göre yapılmasının etken olduğu belirtildi.

  Dar Mesafeli Keşif Timi

  Genelkurmay Başkanlığı'nın düzenlediği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni kapsayan basın turunun son durağı, Diyarbakır-Bingöl Karayolu'nun güvenliğini sağlayan komandolara ev sahipliği yapan Tapantepe'deki ‘‘Aydın Aslan Harekát Üssü’’ oldu. 1530 metre rakımlı, PKK'nın en çok pusu kurduğu nokta olan Tapantepe Üssü'nde özel kuvvetlere bağlı ‘‘Dar Mesafeli Keşif Timi’’, yüzlerindeki boyaları, termal kameraları ve tam otomatik silahlarıyla gazetecilerin ilgi odağı oldu. Bolu'dan gelen komando birliğinin, sabah 06.00'da operasyona gittiği ve gazetecilerden yarım saat önce üsse döndükleri açıklandı. Bolu Komando Tugayı'nın 'Rambo' kıyafetli, çakı gibi timi gören gazeteciler, kendilerini hayranlıkla izlediler. Dar Mesafeli Keşif Timi diye adlandırılan tim, özel birlikler gibi yetiştirildiği için, her şartta ve her zeminde teröristin izini bulmakta büyük hünerler gösteriyor. Tim, bunun yanında sınır kaçakçılarına da göz açtırmıyor. 16 Mart 1999'dan bu tarafa faaliyette olan Tim, donanımındaki modern cihazların da desteğiyle gece gündüz görevini başarıyla yerine getiriyor.

  Verivakis: Ege Ordusu tehlikeli teklif

  YUNANİSTAN Genelkurmay Fahri Başkanı İoannis Verivakis, Kıbrıs'tan sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ile Deniz Kuvvetleri eski Komutanı, Başbakan Danışmanı Güven Erkaya'nın Türkiye'nin Ege Ordusu'nu kaldırıp, bunun karşılığında Yunanistan'ın Ege'deki adalarını silahsızlandırma önerisini, ‘‘Profesyonelce düşünülmüş tehlikeli öneriler’’ olarak niteledi. Hükümet yanlısı Eksusia Gazetesi'ne bir demeç veren Verivakis, Türkiye'nin ortaya attığı teklifin, Yunanistan'ı diyaloğa sürüklemek için önceden planlanmış öneriler olduğunu ileri sürerek, şunları söyledi: ‘‘Türkler kendi havasında. Bunlar iyiniyet haraketleri değildir. Aksine kötü niyet hareketleridir. Şükrü Gürel'in önerileri profesyonelce ifade edilmiştir ve çok tehlikeli önerilerdir. Erkaya ve Gürel'in önerileri Yunan haklarının paylaşılması anlamındadır.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı