Gündem Haberleri

  Yunan’ın kâbusu Rum’un başına geldi

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  04.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB dönem başkanlığını alan Kıbrıs Rum Kesimi’nin ekonomisi alarm veriyor. Bu nedenle IMF, ekonomik durumun tespiti için bir grubu Güney Kıbrıs’a yolladı. Heyetin başında ise Yunanistan’ı kemer sıkmaya zorlayan Polonyalı ekonomist Delia Velculescu bulunuyor.

  KIBRISLI Rumların son günlerdeki en büyük korkulu rüyası, IMF temsilcisi Polonyalı kadın ekonomist Delia Velculescu oldu. Yunanistan’ı kaosa sokan ekonomik tedbirlerin mimarı Velculescu, AB dönem başkanlığını devralan ancak aynı zamanda batık ekonomileri nedeniyle AB destek mekanizmasına başvuran Rumlara ağır kemer sıkma önlemleri getirmesi bekleniyor.

  IMF, Avrupa Merkez Bankası ve AB Komisyonu uzmanlarından oluşan 30 kişilik denetçi heyeti dün Rum ekonomisini incelemeye başladı. Rum bürokrasisi ve medyasında daha faaliyete geçmeden ‘korkusu’ hakim olan Velculescu, IMF de gelişmekte olan ülkelerde sosyal sigorta sistemi ve kamu maliyesi uzmanı olarak görev yapıyor. AB destek mekanizmasına başvuran ülkelerde ‘demir leydi’ lakabıyla tanınan Velculescu ve ekibi, önce bankacılık sistemi ardından da kamu maliyesini inceleyecek Rumların ihtiyaç duyduğu mali yardım miktarını belirleyecek. İlk tahminler Rumların 10 milyar euro’nun üzerinde krediye ihtiyaç duyduğu yönünde.

  10 milyar euro, 17 milyar euro’luk milli gelire sahip Rum ekonomisi için oldukça büyük bir miktar. Velculescu’nun Rumlara, emekli ve memur maaşlarında kesinti, otomatik maaş artışı anlamına gelen eşel mobil sisteminin kaldırılması, kamuda işçi ve memurların azaltılması ve sosyal yardımların kesilmesi gibi şartlar koyması bekleniyor.

  Pirinç, ekmek yardımları arttı

  Rum Kesimi’nde işsizlik oranı geçen ay yüzde 10.8’e ulaşarak AB rekoru kırdı. Rum medyası, ülkede belediyelerin fakirlere dağıttığı pirinç, ekmek kuyruğuna girenlerin sayısında artış olduğuna dikkat çekiyor. Simerini gazetesi, işsiz sayısının katlanarak arttığını, ailelerin dağıldığını, çocukların aç kaldığını vurgulayarak, belediyelerin yoksullara bakkaliye malzemesi, deterjan, dondurulmuş gıda, kıyafet, oyuncak gibi ihtiyaç malzemeleri dağıttığını yazdı. Limasol Belediye Başkanı Andreas Hristu, fakirlere yardımın belediyelerin değil devletin işi olduğunu belirterek, buna rağmen 9 aydır 150 aileye dönüşümlü yardım yaptıklarını söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı