Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunan halkı "Kıtlık Tarifleri" okuyor

  Hürriyet Planet
  03 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ocak 2012 - 00:36

  Ekonomik kriz Komşu'da hayat şartlarını gün geçtikçe daha da zorlaştırıyor. Yeni yıla eve kapanarak girmeyi tercih eden Yunan halkının şu sıralar en çok okuduğu kitap "Kıtlık Yemekleri".

  Ekonomik kriz yüzünden çok zor günler geçiren Yunanistan'da şu an en çok satan kitap "Kıtlık Yemekleri: İşgal altındaki Atina’da hayat".

  Her ne kadar ülkede kıtlık gibi bir durum söz konusu olmasa da, kimi zaman stok kesintisi yaşayan Yunan halkı geleceğinden o kadar endişeli ki, böyle bir kitabı alıp okuma gereği duyuyor.

  "Kıtlık Yemekleri" kitabında hayatta kalmak için yemek tarifleri bulunuyor. Özellikle 1941-1944 arasındaki Alman işgali sırasında yaşanan besin eksikliğine karşı geliştirilen, 'kahve çekirdeği yerine nohut taneleri kullanarak kahve pişirmek gibi' yöntemler aktarılıyor.

  2011'in başında piyasaya çıkan kitabın henüz bugünlerde çok satanlar listesine girmesini sağlayan, ülkede ekonomik krizle birlikte düşüşe geçen yaşam standartları oldu.

  Yunanistan'daki tüketici anketleri de halkın beslenme alışkanlıklarının değiştiğini gösteriyor. Artık et ve diğer pahalı besinler çok tüketilenler listesinde değil.

  YENİ YIL KUTLAMALARI SÖNÜKTÜ

  Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan'da, 2012 yılı da buruk karşılandı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, önceki yıllarda yapılan görkemli kutlamaların aksine bu yıl daha sade organizasyonlar tercih edilirken, başkent Atina'da yeni yıl kutlamalarının merkezi sayılan Sintagma Meydanı'nda bu sene ilk kez yeni yılı karşılama etkinliği düzenlenmedi.

  BİR YANDA SEMBOLİK KUTLAMA, DİĞER YANDA EVSİZLERE YEMEK / FOTO GALERİ

  Daha önceki kutlamalarda ünlü Yunanlı ve yabancı sanatçıların gece boyunca konserler verdiği Sintagma'da, bu yıl saatler 00:00'ı gösterdiğinde çalan belediye bandosu meydanda bulunan az sayıdaki kalabalığa yeni yıla girildiğini hatırlattı. Atina Belediyesinin bu yıl Kocias Meydanı'nda düzenlediği mütevazı yeni yılı karşılama etkinliğineyse, Yunanlılardan çok göçmenlerin katıldığı gözlendi.

  Atina'da, bu sene yeni yılı evlerinde karşılamayı tercih eden Yunanlıların büyük bölümü erken saatlerde alışverişlerini tamamlayıp evlerine kapandı. Boşalan çarşıda mağazaların da erkenden kapanması nedeniyle kent merkezi çoğu göçmen seyyar satıcılara kaldı.

  PAPULYAS: "YA BAŞARACAĞIZ YA DA TAMAMEN BATACAĞIZ"

  Bu arada, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas yayımladığı yeni yıl mesajında, 2012'nin Yunanistan'ın geleceği açısından belirleyici bir yıl olacağını belirterek, "Ya başaracağız, ya da tamamen batacağız" dedi.

  Mesajında, "Yunanistan'ın avrodan çıkmasının, daha çok toplumun zayıf kesimlerini etkileyecek ulusal bir felaket olacağını" ifade eden Papulyas vatandaşlara, bu olasılığa karşı mücadelede birlik olma çağrısında bulundu.

  Başbakan Lukas Papadimos da mesajında, Yunanistan'ın ulusça ortak bir sınavdan geçtiğini ve Yunan halkının geleceğinin hiç bir zaman bu denli belirsiz olmadığını belirterek, ekonomik krizin kontrol dışı bir iflas felaketine dönüşmemesi için çabaların sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

  SAĞLIK SEKTÖRÜ 2012'YE GREVLE BAŞLADI

  Yunanistan'da, mali krizle mücadele temelinde uyulamaya konulan reformlar çerçevesinde yeniden oluşturulan sağlık sektöründeki yeni maaş çizelgesine itiraz eden doktorlar 72, devletten alacaklarını tahsil edemeyen eczacılar ise 48 saatlik grev başlattı.

  Doktorların bugün başlayan ve Perşembe gününe kadar sürecek grevi çerçevesinde, kamu ve özel sektörde görevli doktorların işbaşı yapmamasıyla tüm özel ve devlet hastanelerinde yalnızca acil ve güvenlik ekipleri hazır bulunuyor. Eczanelerin ise bugün ve yarın tam gün kapalı kalacakları bildirildi.

  Hükümetin sağlık alanındaki uygulamalarına itiraz eden doktorlar, reformlar çerçevesinde maaşlarının azaltılmasına karşı çıkıyor. Sosyal sigorta kurumlarının borçlarını ödememesi nedeniyle çalışamaz duruma geldiklerini belirten eczacılar ise yeni tedbirler çerçevesinde ilaç satışlarında kar oranının azaltılmasına itiraz ediyor.

  Daha önce de 14 Aralık'ta 24 saatlik uyarı grevi yapan eczacılar, eczanelerin alacaklarını tahsil etmemesi durumunda 1 Ocak'tan itibaren sosyal sigortalılara ilaç vermeyi tamamen durduracaklarını açıklamışlardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı