Dünya Haberleri

  Yunan Guantanamosu

  Hürriyet Haber
  01.07.2007 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Yunan polisinin, gözaltındaki Arnavut göçmenleri döverken cep telefonuyla çektiği videolar internete düşünce komşuda kriz çıktı. Muhalefetteki PASOK’un lideri Yorgo Papandreu, görüntülere "Yunan Guantanamosu" dedi.

  YUNANİSTAN, Irak’taki Ebu Garib cezaevinde çekilen işkence görüntülerini hatırlatan videolarla çalkalanıyor. Ülkedeki bir polis karakolunda, memurlardan birinin cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde, kapkaççı olduğu iddia edilen iki göçmen gence dayak atılıyor. Ardından bir polis, elinde sopayla, gençleri birbirlerini ölesiye tokatlamaları için zorluyor.

  Tartışma yaratan video, 16 Haziran’da, bir blog yazarı tarafından internete kondu. Birkaç gün içinde Youtube gibi popüler video paylaşım sitelerine de yayılan görüntüler binlerce kişi tarafından izlendi. Video hakkında yorum yapan internet kullanıcılarından bazıları Avrupa Birliği’ni Yunanistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda açıklama yapmaya çağırırken, milliyetçi Arnavutlar da intikam yemini ettiler.
  /images/100/0x0/55ea0d3df018fbb8f8678fff
  BİR VİDEO DA ALFA’DA

  İki kapkaç zanlısına kötü muameleyi belgeleyen videodan beş gün sonra, bu kez ülkedeki özel Alfa Televizyonu, Asyalı bir göçmeni döven polislerin görüntüsünü yayınladı. To Vima Gazetesi ise, kaçmasınlar diye polis tarafından anadan doğma soyundurulan iki fahişenin görüntülendiği bir videonun detaylarını anlattı.

  İki videonun da Atina’nın merkezinde, uyuşturucu ve fuhuş üzerine uzmanlaşmış bir polis karakolunda çekildiği belirlendi. İlk video gibi bu videoları da memurların çektiği ve birbiriyle paylaştığı ifade edildi.

  Yetkililerin sözlerine rağmen Yunanistan’da zanlılara kötü muamele yapan ve aşırı güç kullanan polis memurlarının cezalandırılmaması eleştirilere neden oluyor. Geçen yıl iki genci döven biri komiser beş polis görevden uzaklaştırılsa da, Yunanistan, Uluslararası Af Örgütü’nün kara listesine girmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı