Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunan devlet televizyonu hükümeti

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  22 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 21 Haziran 2013 - 17:34

  Yunanistan’da geçen yıl 20 Haziran’da yemin ederek göreve başlayan üç partili (merkez sağcı Yeni Demokrasi, sosyalist Pasok ve Demokratik Sol) koalisyon hükümeti ancak 365 gün dayanabildi.

  Koalisyonun küçük ortağı Demokratik Sol partisi, Başbakan Samaras’ın ERT’yi kapatma kararından vazgeçmemesi üzerine, kabinedeki dört üyesini çekmeyi ve bundan sonra parlamentoda yapılacak oylamalarda her duruma göre ayrı oy kullanmayı kararlaştırdı.

  Daha önce “Demokratik Sol hükümetten çekilirse biz de aynı şeyi yaparız” diye açıklayan Pasok lideri Evangelos Venizelos’un son anda hükümete desteğini sürdürmeyi kararlaştırması sayesinde başbakan koltuğunu koruyan Samaras, önümüzdeki günlerde Yeni Demokrasi ve Pasok üyelerinden oluşacak iki partili yeni bir kabine kuracak. Samaras “Yola devam ediyoruz” derken, Venizelos “Ülke son derece kritik bir dönem yaşıyor. Erken seçim felaket olur” şeklinde konuştu.

  Demokratik Sol partinin desteğini çekmesiyle koalisyon hükümetinin 300 üyeli Yunan parlamentosundaki gücü 179’dan 153 milletvekiline düştü.

  Bu arada, 15 gündür kapalı olan ERT’nin üç televizyon ve 16 radyo istasyonu, Danıştay’ın kararı çerçevesinde önümüzdeki günlerde geçici personel ile tekrar yayına başlayacak. Kurumda işlerine son verilen üç binden fazla çalışanın iki bini iki ya da üç aylık sözleşmelerle tekrar işe alınacak. Sonbaharda da BBC’nin yönlendirmesinde bin kadar çalışanın olacağı yeni bir devlet radyo televizyon kurumu kurulacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı