Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunan basını: Atina veto etmeli

  Hürriyet Haber
  28 Kasım 2001 - 13:03Son Güncelleme : 28 Kasım 2001 - 13:03

  Yunan basını, Türkiye ile ABD ve AB arasında yapılan Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği`ne (AGSK) ilişkin müzakerelerde, Ege ve Kıbrıs`ın, ``Avrupa ordusunun`` müdahale alanından çıkarılmasına ilişkin bir uzlaşma sağlandığı yolundaki haberlerin Atina`yı endişelendirdiğini yazdı.

  Gazeteler, Atina`daki diplomatik çevrelerin, Yunanistan`ın bu gelişmeye kesinlikle karşı çıkacağını ve veto hakkını kullanmasının söz konusu olduğunu belirttiklerini yazdılar.

  AB`nin Türkiye ile yürüttüğü ``gizli`` görüşmede uzlaşmaya varıldığını savunan Elefteros Tipos gazetesi, bu uzlaşma sonucu Ege ve Kıbrıs`ın, ``Gri bölgeler`` haline geldiklerini duyurdu.

  Gazete, bu gelişmenin yaşama geçmesinin Atina açısından büyük bir yenilgi anlamına geleceğini ve AB`nin diğer 14 üyesi ile eşitlik statüsünün yok olacağı yorumunu yaptı.

  ``Fesli Avrupa ordusu`` başlığını kullanan Ethnos ise, ABD ve İngiltere`nin ``tahrik edici`` bir biçimde Türkiye`ye, Ege ve Kıbrıs`ın görev alanından çıkarılacağı garantisini verdiklerini savundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı