Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Yunan adalarına vize müjdesi

24 Nisan 2013 - 13:25Son Güncelleme : 24 Nisan 2013 - 13:27

Yunan Adaları’na geçişlerde vize kolaylığı için bir süredir Yunanistan’ın AB nezninde bulunduğu girişimler olumlu sonuç verdi. Bodrum'da geçen yıl Temmuz ayında başlayan ve üç ay devam eden vize kolaylığının bu yıl 30 Nisan- 31 Ekim tarihleri arasında da uygulanacağı bildirildi.

Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Rodos, Samos, Midilli ve Sakız Adaları’na seyahat etmek isteyenlerin gidecekleri feribot şirketine üç gün önceden müracaat etmelerinin yeterli olacağı açıklandı.

Yeşil Marmaris Turizm ve Seyahat Acentesi Limited Şirketi Bodrum Şube Müdürü Erdinç Tekeli, geçtiğimiz Temmuz ayında Yunanistan’ın Rodos Adası’ndan başlayan vize kolaylığının bu yılda devam edeceğini söyledi. Tekeli, komşu limanlardan toplam 2 ayı geçmemek şartıyla tek girişte 15 gün kalınabilecek vize verilmeye başlandığını belirtti.

Türk ve yabancı turistlerin konsolosluklar yerine artık Yunan Adaları’ndaki liman kapılarından vize alabileceklerine dikkati çeken Tekeli, "Ancak vizesiz seyahat edecek Türkiye, Rusya, Ukrayna, Belarus, Ürdün ve İran olmak üzere birçok ülkenin vatandaşının karşı limanda zor durumda kalmamaları için seyahatten üç gün önce bize pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi, gidiş-dönüş gemi bileti, 2 adet vesikalık fotoğraf, Yunan vizesi başvuru formu (http://www.yunanistankonsoloslugu.com/yunanistan-vize-basvuru-formu.pdf linkinden ulaşılabilir), otel rezervasyonu ve vize ücretinin yatırılması gerekiyor" dedi.

KOLAYLIK KOMŞUYA YARAYACAK

Turkish Sea Lines Feribot İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Güven, "Vize kolaylığının zaten büyük bir ekonomik kriz içerisinde olan Yunanistan ve bize yakın adaların turizmine büyük bir canlılık getireceğini söylüyorduk. Yunanlı işadamları ve politikacılarla bulunduğumuz her platformda vize kolaylığının getirilmesinin komşu iki ülkenin bölgedeki ekonomisine ciddi hareketlilik getireceği ortaya çıktı. Geçen yıl başlatılan uygulama bu yıl daha geniş süreli olarak uygulanacak. Bu nedenle vize kolaylığının başlaması öncelikle komşu adalarda yaşayanlara büyük ekonomik rahatlık getirecek. Bodrum’a kadar tatile gelenlerin büyük bir çoğunluğu 18 Euro verip 15 dakika mesafedeki Yunanistan’a günübirlikte olsa geçmek istiyor" dedi.

’VİZE KOLAYLIĞI İŞKENCEYE DÖNÜŞMEMELİ’

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon ise "Yunanistan bu uygulama ile iki aylık çok giriş çıkışlı vize uygulamasını ilk kez başlatacak. Ancak bu shengen vizesi anlamına gelmiyor. Vize kolaylığı hem Yunan hem Türk turizmine canlılık getirecek. Sadece Türkiye değil bazı ülkelerin tatil için Bodrum’a gelen vatandaşları da bu kolaylıktan yararlanacak iki ülkenin Ege’de ortak paydası olan turizm canlanacak. Ancak geçen yıl Bodrum’dan karşıya geçerek Yunan Gümrüğü’nde vize almak isteyen turistlerin 6 saate kadar kuyrukta beklemesi nedeniyle, sıkıntılar olmuştu. Günübirlik İstanköy’e geçen turisti 6 saat vize kuyruğunda bekletirseniz isyan çıkıyor. Yunan Gümrüğü’nün bu sıkıntıyı bu yıl turiste yaşatmaması, vize kolaylığının karşıda işkenceye dönüşmemesi gerekir" diye konuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 11 Yorum }
 • Emrah GUVEN 24.4.2013 16:44:33
  "kolaylık" deniyor ama yine bir dolu ugras var, vesikalık resimler, formlar, vize ücretleri, kuyrukta beklemeler , hem para harcıcam hem ugrasıcam. Her senede bodrum'a giderim ama bu şekilde beni tavlayamazlar! benim kolaylıktan anladığım pasaportu verirsin pasaport polisine bir kaşe vurur geçersin.
 • ADNAN ENDEROĞLU 24.4.2013 16:40:43
  Hiç inanmıyorum...Kaş ilçesine gideniniz varsa iyi bilir...kaş meis arası 20 dakikakdır.(3mil)adamlar cuma günü Bizim pazara gelip alışveriş yapıyorlar biz gitmek istediğimizde Yunan Konsolosluğundan vize almamız gerekiyor...Buyrun Burdan Yakın...
 • Ottoman man 24.4.2013 16:29:49
  Bedava kalacak yer verseler, yunanistan'a yine gitmem. Yarin birgun ekonomilerini duzetsinler bize ilk dusman olacak millet yine onlar. Bunu da istemiyorlar ya, elleri mahkum su an :))
 • power gate 24.4.2013 16:26:27
  Yurtiçinde sanki soyulmuyoruz. Vize kolaylığı çıkar istemeyiz vize zorlaşır yine beğenmeyiz.
 • Mehmet Soydan 24.4.2013 15:50:50
  OLSUN YUNANLILAR BİZİM BATI'DAKİ 'KARDEŞLERİMİZ'. NASIL DOĞUDAKİ 'KARDEŞLERİMİZİN' YILLARDIR ELEKTRİK,SU PARALARINI BİZ ÖDEYEREK YARDIM EDİYORSAK ONLARA DA DÖVİZ KAZANDIRARAK YARDIM ETMELİYİZ. 6 DEĞİL 16 SAAT KUYRUK BEKLERİZ GEREKİRSE,FEDA OLSUN!
 • cengiz bilir 24.4.2013 15:15:25
  sakın kanmayın kolaylık falan yok kandırıyorlar
Sayfa Başı
Haberlerkısmetse olur 8 aralıkkısmetse olur kim elendio hayat benimo hayat benim yeni bölümo hayat benim son bölüm fragmanıo hayat benim yeni bölüm fragmanıo hayat benim 113. bölüm fragmanı