Yumuşak iniş kolay değil

Hürriyet Haber
26 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ağustos 2012 - 21:52

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye ekonomisinin başarılı bir kriz yönetimi geçirdiğini belirterek, önümüzdeki dönemde de gelişmiş ülkelerdeki krizden olumlu ayrışmanın devam edeceğini söyledi.

Yumuşak iniş stratejisinin ise, 2011’in ikinci yarısından itibaren daha belirginleştiğini kaydeden Bali, “Ancak büyümeyi sınırlamak Türkiye ekonomisi için o kadar kolay bir seçenek değil. Bunun bütçe gelirleri, vergi gelirleri açısından da etkisi olur. Şu ana kadar sürdüregeldiğimiz bütçe disiplininin ve bütçe performansının da, gelirler yönünden bir miktar olumsuz etkilenebileceğini düşünmek durumundayız” dedi.

Türkiye’nin en büyüğü

88’inci yılını kutlayan İş Bankası’nın 2012’nin ilk 6 ayında 165.6 milyar TL’lik aktif büyüklüğüne ulaştığını kaydeden Bali, “Bu rakam, Türkiye’nin en büyük bankası olduğumuz gerçeğini ortaya koyuyor. Kredilerde 100 milyar TL gibi bir kilometre taşını yakında aşacağız. Kredilerimizin yüzde 72’sini ticari, kurumsal ve KOBİ kredileri oluşturuyor” diye konuştu.

Yüksekova’ya şubenin farklı bir anlamı yok

ADNAN Bali, İş Bankası’nın Yüksekova’da açacağı şube ile ilgili tartışmalar konusunda şunları kaydetti: “Bu konuda bir düzeltme yapma ihtiyacı içerisindeyiz. Bize düşen kendi işini iyi ve sağlıklı yapmak ve ülkenin her yerindeki vatandaşlara kaliteli finans hizmeti sunmak. Yüksekova’ya açacağımız şubeyi de, dâhil olmadığımız siyasi değerlendirmelerin dışında, bir bankanın ekonomik modellere dayanan olağan şube açma faaliyetleri kapsamında görmek gerekiyor.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı