Ege Haberleri

  Yumurtalı bir saldırı

  Hürriyet Haber
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yazar Soyoğul’un evine yumurtalı saldırı yapıldı. Soyoğul, saldırının nedeninin, Buca Belediyesi CHP’li Meclis üyesi Köstem’le yaptığı röportaj olduğunu söyledi.

  İZMİR’de yerel internet gazetesi “Ege’de Son Söz” yazarı Gönül Soyoğul’un Buca’daki evine 9 Ağustos sabaha karşı 04.00’de kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yumurtalı saldırı yapıldı. Soyoğul, saldırının nedeninin, CHP İl Disiplin Kurulu’nun 1 yıl kınama cezası verdiği Buca Belediyesi CHP’li Meclis üyesi Doç. Dr. Levent Köstem’le yaptığı röportaj olduğunu önesürdü. Buca Belelediye Meclisi CHP Grubu’nda 4 aydır süren, tartışma ve atışmalar Grup dışına da taştı. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı yönetimini eleştiren ve İl Disiplin Kurulu’nun 1 yıl kınama cezası verdiği Levent Köstem’le röportaj yapan ve açıklamalarına yer veren gazeteci Gönül Soyoğul hedef alındı. Soyoğul’un Buca’daki evine 9 Ağustos Pazar sabaha karşı 04.00’de kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yumurtalı saldırı yapıldı. Evin duvarları, camları ve açık pencere nedeniyle parkeleri atılan yumurtalarla kirletildi. İzmir’de 27 yıldır muhabirlikle başlayan ve gazete-dergilerin genel yayın yönetmenliğine kadar uzanan gazetecilik geçmişi bulunan Soyoğul, “Ege’de Son Söz” internet gazetesindeki köşesinde ilk kez böylesine bir saldırıya uğradığını yazdı.
  Kınama geldi
  Hiç kimseyi zan altında bırakmak istemediğini belirten Soyoğul, köşe yazısında “Yumurtalı protestoya uğramamın nedeni, Buca Belediyesi Meclis üyesi Doç. Dr. Levent Köstem’le yaptığım röportaj ve o röportajda CHP İzmir İl Disiplen Kurulu taarfından 1 yıllık kınama cezası alan Köstem’in yaptığı cesur açıklamaları olduğu gibi yayımlamak. Suçlamaların muhataplarına (belediye başkanı Ercan Tatı ve röportajda adı geçen meclis üyelerine) dönüp ‘siz ne diyorsunuz bunlara’ demem bile beklenmeden, sırf mesleğimin gereklerini yerine getirdiğim için, sırf bu yüzden hedef alınmış olduğum için. Üzgünüm” dedi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ise yaptığı açıklamada, gazeteci Soyoğul’a yapılan saldırıyı kınadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı