Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yumurta ve domates ABD’ye elçi çektirdi

  Hürriyet Haber
  25 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ekim 2011 - 01:05

  Suriye’nin asi kentlerini ziyaret ettiği gerekçesiyle Esad Yönetimi’nin sert uyarılarına hedef olan ABD’nin Şam Büyükelçisi Robert Ford, “kişisel güvenliğine yönelik ciddi tehdit” nedeniyle geçici olarak merkeze çekildi.

  ABD’nin Suriye’ye beş yıl aradan sonra yolladığı ilk büyükelçi olan Robert Ford, güvenliğinden duyulan endişe sebebiyle “resmen olmasa da” geri çekildi. Cumhurbaşkanı Beşar Esad yanlıları, geçen ay rejim karşıtlarını ziyaret eden ABD büyükelçisi Ford’a yumurta ve domatesler atarak onu protesto etmişlerdi.
  Esad uyarmıştı
  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Büyükelçi Robert Ford şahsiyetine yönelik ciddi tehditler nedeniyle Washington’a getirildi. Bu noktada ne zaman Suriye’ye döneceğini söyleyemeyiz. Bu Suriye’deki güvenlik durumuna bağlı. Suriye rejimi Büyükelçi Ford’a karşı tahrik kampanyası yürüttü. Bu noktada Suriye rejiminden, bu tahrik kampanyasına son vermesini umut ediyoruz. Şimdilik ne zaman geri döneceğini söyleyemeyiz” dedi.  Ana dili gibi Arapça konuşan Ford, Fransız meslektaşıyla temmuzda asi kent Hama’yı ziyaret etmiş, orada protestocularla görüşmüştü. Geçen ay da bir grup Batılı diplomatla işkencede öldürülen bir insan hakları eylemcisinin ailesine taziye ziyaretinde bulunmuştu. Ford Suriye’deki durumla ilgili yaptığı açıklamalarda Şam’ın göstericiler üzerinde şiddet uygulamasının sürmesi halinde Suriye’de ciddi bir mezhep çatışması yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu. Bu sebeple Beşar Esad tarafından sert bir dille eleştirilmişti. Batılı diplomatlara göre, elçi, cumartesi günü Şam’dan ayrıldı.

  ABD: Suriyeli elçiyi sınır dışı etmeyeceğiz

  ABD, Suriye’nin Washington Büyükelçisini şu aşamada sınır dışı etme planları olmadığını bildirdi. Amerikalı bir yetkili, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Suriye’nin Washington Büyükelçisi İmad Mustafa’yı ABD’den ayrılmaya zorlayıp  zorlamayacağıyla ilgili bir soruya “bu aralar değil” yanıtını verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı