Yumurta krizi Türkiye'yi etkiler mi

Hüseyin Koyuncuoğlu / hurriyet.com.tr
07.01.2011 - 12:00 | Son Güncelleme: 07.01.2011 - 12:05

Almanya'da ortaya çıkan ve tüm Avrupayı tedirgin eden yumurta krizinin Türkiye'yi sıçrayıp sıçramayacağı konusunda son noktayı Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Koordinatörü Hüseyin Sungur koydu.

Almanya’da üretilen ve zehirli diyoksin maddesi içerdiği iddia edilen yumurtalar tüm Avrupa'da tedirginlik yarattı. İddiaların ortaya çıkmasının ardından dün İngiltere'de yaklaşık bin kadar yumurta tesisi üretimlerini durdurma kararı aldı.

Son olarak da Almanya Tarım Bakanlığı Sözcüsü Holgel Eichele, bakanlar kurulu toplantısında yaptığı açıklamada “Başka hangi ülkelere yumurta gönderildiğine dair bilgi sahibi değiliz” açıklaması da yaşanan tedirginliği artırmıştı.

Avrupa'da yaşanan yumurta paniğinin Türkiye'yi etkileyip etkiemeyeciğini Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Koordinatörü Hüseyin Sungur hurriyet.com.tr'ye açıkladı.

Almanya'da başlayan yumurta krizinin Türkiye için bir tehdit oluşturmadığını söyleyen Sungur, Türkiye'nin bahsi geçen ülkelerle herhangi bir yumurta veya yem ticaretinin bulunmadığını söyledi. Diyoksin maddesinin bir hastalık veya bir virüs olmadığı için ithalata yapılmadıkça diğer ülkelere yayılma riski olmadığını söyleyen Sungurlu, Türkiye yumurta bakımından dünyada ihracatçı ülke konumunda olduğunu ve 2010 yılında yaklaşık 14 milyar adet yumurtanın ihraç edildiğini belirtti.

Yumurtalardaki kirlenmenin bir Alman şirketi tarafından dağıtılan zehirli yemlerden kaynaklandığını belirten Sungurlu, "Türkiye'nin Avrupa'dan yem ithalatı da söz konusu değil. Türkiye'deki bütün yemler Tarım Bakanlığı'nın denetiminde olduğu için bu konuda da herhangi bir risk yok" dedi. Tehlike içeren 3 bin ton yemin Almanya'da bir şirket tarafından Almanya’nın beş eyaletinde 25 hayvan yemi üreticisine satıldığı tahmin ediliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı