Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yumuktepe'de 6500 yıllık saray bulundu

  İbrahim MAŞE-Mustafa İNSAN/MERSİN, (DHA)
  10 Eylül 2014 - 15:56Son Güncelleme : 10 Eylül 2014 - 15:57

  MERSİN’in merkez Toroslar İlçesi’nde bulunan Yumuktepe Höyüğü’nde 6 bin 500 yıllık ’saray’ kalıntıları bulundu.

  Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden Yumuktepe Höyüğü’ndeki ilk arkeolojik kazı, 1936-37 yılları arasında yapıldı. O yıllarda İngiliz John Garstang başkanlığında yapılan arkeolojik kazılara, İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle ara verildi. Daha sonra 1946’da yeniden başlayan kazılar 1947’de sonuçlandırıldı. 1993 yılında tekrar başlanan ve İtalya’nın Lecce Üniversitesi’nden Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsabella Caneva’nın başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında 6 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen saray kalıntısı ortaya çıkartıldı.

  KALKOLİTİK DÖNEME AİT EN İYİ ÖRNEK

  Kazı çalışmaları sonucunda, eşine az rastlanır bir sarayın kalıntılarına ulaştıklarını belirten Prof. Dr. İsabella Caneva, bulunan sarayın kalkolitik döneme göre çok kaliteli bir yapı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Caneva, şunları söyledi:

  "Saray deyince anıtsal bir şey bekleniyor. Fakat günümüzden 6 bin 500 yıl önce inşaa edildiği için düşünüldüğü gibi anıtsal bir yapıya sahip değil. Normalde kalkolitik dönemde evler küçük oluyor. En fazla 3 odalı oluyor. Bizim kalıntısına ulaştığımız saray ise 13 odalı. Tipolojik olarak bir salon var, yanında odalar mevcut. Yan odalarda mutfak var, atölye var. Normal hareket izleri bulundu. Ayrıca bu saray çok kaliteli bir bina. Çok iyi yapılmış. Her odanın tabanına çok iyi şekilde kerpiç döşenmiş. Dışarıdaki tarafta, duvarın yanında çok düz kesimli taşlardan oluşturulmuş bir kaldırım bulduk. Bunun örneği çok az. Hatta benim bildiğim kadarı ile o döneme ait böyle bir örnek yok. Çok özel bir şey. Daha önce bilinen bir şey değildi ve örnekleri çok az. Çok eski bir dönemde yapılmış çünkü. Değişik dönemlerde örneklerini bulmak mümkün ama kalkolitik dönemde çok az. Restore edilip çalışmaları bitince bir açık hava müzesinde ziyarete açılacak bu saray. Ama tabi bunun için uzun zaman var."

  Prof. Dr. Caneva, kazı çalışmaların bu yılki sezonunun önümüzdeki ay tamamlanacağını da kaydetti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı