Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yumruklu saldırgana Başbakan'a hakaret davası

  Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN, (DHA)
  25.01.2011 - 11:53 | Son Güncelleme: 25.01.2011 - 11:53

  SAMSUN’da geçen nisan ayında adliye binası önünde, kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk’ü yumruklayan ve bu suçtan aldığı 11 ay 20 gün hapis cezası 7 bin TL’ye çevrilen İsmail Çelik, bugün 4’ncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla hakim önüne çıktı.

  Samsun Adliye Binası önünde, Muş’un Bulanık İlçesi’nde 2 kişinin ölümüyle ilgili davayı izledikten sonra basın açıklaması yaparken Türk’ü yumruklayan 28 yaşındaki İsmail Çelik bu suçtan geçen yıl Temmuz ayında 4’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezası daha sonra 7 bin TL para cezasına çevrildi.

  HÜKÜMETİ VE BAŞBAKAN’I ELEŞTİRDİ

  Duruşma sonrası Avukatı Serkan Karaduman ile basın açıklaması yapan İsmail Çelik, kararla ilgili bir soru üzerine, "Türkiye Cumhuriyeti’ni muz cumhuriyetine çeviren AK Parti hükümetini buradan ben alkışlıyorum. Kendilerini teröre verdiği destekten ben alkışlıyorum" dikten sonra Başbakan Tayyip Erdoğan’a hakaret olarak değerlendirilen ifadeler kullandı.

  Açıkmalarında Başbakan’ı hedef alarak şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde sözler sarf ettiği, kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret suçunu işlediği gerekçesi ile 4’ncü Sulh Ceza Mahkemesi’nce hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  İsmail Çelik, bugün 4’ncü Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada hakim önüne çıktı. Savunmasında kimseye hakaret kastının bulunmadığını belirten Çelik şunları söyledi:

  "Ben Ahmet Türk’e yönelik eyleminden dolayı şikayetçi bulunmamasına rağmen 11 ay 20 gün ceza aldım. Bu olay ile ilgili olarak gerek Başbakan, gerekse diğer partililer benim hakkımda ’provokatör, arkasında başkaları var’ şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı. Ben ceza aldığım duruşma çıkışında, o ruh halimle şuursuzca iddianamede geçen sözleri söyledim. Kurduğum cümleden de anlaşılacağı üzere bilinçli söylenmiş sözler değildir. Kurduğum cümlede devriklik vardır. Ayrıca arkamda kimse olmadığı halde bana provokatör yakıştırması yapıldığından ve üzerime gelindiğinden, aldığım cezadan dolayı sevinsinler manasında kına yaksın şeklinde beyanda bulundum. Hakaret kastım yoktur."

  Mahkeme karar için Mart ayına ertelendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı