Gündem Haberleri

  Yumruklu saldırgana 1 yıl 5 ay hapis

  A.A
  08.02.2011 - 10:00 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a Kayseri'de yumruk atan Beden Eğitimi öğretmeni Şahin şimşek, 1 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Kayseri'de katıldığı şehit cenazesi  sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a yumruklu saldırıda  bulunan Şahin Şimşek'e 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi. Şimşek'in cezası 5  yıl süreyle geriye bırakıldı.

  Kayseri 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde davanın karar duruşmasına tutuksuz  yargılanan Şahin Şimşek eşi ile birlikte gelirken, avukatları Sümer Erol ve  İlhami Şimşek ile Bakan Yıldız'ın avukatları Mehmet Savruk ve Betül Güçyetmez de  katıldı.

  Avukat Mehmet Savruk, Yıldız'ın bir kamu görevlisi olarak şehit  cenazesine katıldığını ifade ederek, sanık Şimşek'in Yıldız'a bakan olduğu için  saldırıda bulunduğunu söyledi. Savruk, ayrıca olaydan sonra özür dileyen ve üzgün  olduğunu ifade eden Şimşek'in samimiyetine inanmadıklarını belirtti.

  Cumhuriyet Savcısının mütalaasının ardından Şahin Şimşek'in avukatı Sümer  Erol savunmasında, öğretmenlik yapan müvekkilinin “bipolar efektif” ismi  verilen bir hastalığı olduğunu, bu hastalık nedeniyle Şimşek'in üzüntülü olduğu  durumlarda kontrolsüz davrandığını anlattı.

  Şimşek'in şehit cenazesi sırasında aşırı üzüntülü olduğu için istenmeyen  bir eylemde bulunduğunu dile getiren Erol, şunları söyledi:

  “Müvekkilim tanımadığı halde vatan sevgisiyle cenaze törenine  katılmıştır. Bakan Yıldız ise orada görevlendirilmemiştir. Kendisi oraya siyasi  rant amacıyla gelmiştir. Olaydan sonra kendisi ve ailesi özür dilemesine rağmen  müvekkilime karşı linç kampanyası başlatılmıştır. Mesleğinden uzaklaştırılarak  yokluğa mahkum edilmiştir. Ayrıca affetmek büyük bir erdemdir. Müvekkilim pişman  olmasına rağmen bakanın kendisini affetmemesini de doğru bulmuyorum.”

  Hakimin son sözünü sorması üzerine de Şahin Şimşek de “pişmanım” dedi.

  Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, kamu görevi sırasında Bakan Taner  Yıldız'ı kasten yaralama eylemi nedeniyle Şahin Şimşek'i 1 yıl 5 ay 15 gün hapis  cezasına çarptırdı. Mahkeme daha sonra hükmün uygulanmasının 5 yıl süreyle geriye  bırakılmasına hükmetti.

  Duruşmanın ardından gazetecilere görüntü vermek istemeyen Şimşek eşi ile  adliye binasından hızlı adımlarla uzaklaştı.

  AVUKATLARI, CEZAYA İTİRAZ EDECEK
           
   Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner  Yıldız'ın avukatları, yumruklu saldırıda bulunan Şahin Şimşek'in aldığı cezaya  itiraz edecek.

  Bakan Yıldız'ın avukatlarından Mehmet Savruk, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Şahin Şimşek'e verilen cezaya üst mahkemede itiraz için 7 gün süre  bulunduğunu, bu süre içinde itiraz dilekçesi hazırlayacaklarını bildirdi.

  Mahkemenin Şimşek'e ceza verirken hafifletici sebep uyguladığını, buna  itiraz ederek cezanın yükseltilmesini isteyeceklerini ifade eden Savruk, şu  bilgileri verdi:

  “Mahkeme, sanığa önce 1 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra müvekkilim  Bakan Taner Yıldız'ın kamu görevlisi olması ve saldırı sonucunda burnunda kırık  meydana gelecek şekilde yaralanması nedeniyle ceza 1 yıl 6 aya çıkarıldı. Daha  sonra indirim yapılarak 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi ve hükmün  uygulanması 5 yıl geriye bırakıldı. Sanığın, pişman olduğunu beyan etmesi  hafifletici sebep olarak değerlendirildi. Buna itirazda bulunmayı planlıyoruz.  Cezanın artırılması için temyize gideceğiz.”

  Savruk, mahkeme kararını Bakan Yıldız'a da ileteceğini, buna göre  değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

  Kayseri'de katıldığı cenaze töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız'a yumruklu saldırıda bulunan öğretmen Şahin Şimşek, bugün Kayseri 3.  Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına  çarptırılmış, Şimşek'e verilen ceza hükmünün uygulanması 5 yıl süreyle geriye  bırakılmıştı.
         
  OLAY
           
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 19 Nisan 2010'da şehit  Jandarma Yüzbaşı Levent Çetinkaya'nın cenaze törenine katılmış, Kartal  Şehitliğinde yapılan defin sırasında öğretmen Şahin Şimşek'in yumruklu  saldırısına uğramıştı.
  Olaydan sonra yakalanarak gözaltına alınan ve çıkartıldığı mahkeme  tarafından tutuklanan Şahin Şimşek, 3. Asliye Ceza Mahkemesinde 13 Temmuz 2010'da  yapılan ilk duruşmada pişman olduğunu söylemiş, tutuksuz yargılanmak üzere  serbest bırakılmıştı.

  Sanık Şahin Şimşek hakkında Kayseri 3. Asliye Ceza Mahkemesinde “Kamu  görevlisine karşı kemik kırığı oluşturacak şekilde yaralama” suçundan 2 ile 6  yıl arasında hapis istemiyle kamu davası açılmıştı.

  Bakan Yıldız, 19 Kasım 2010'da müşteki sıfatıyla ifade vermiş, adliye  çıkışında da sanık Şimşek hakkında şikayetinin devam ettiğini açıklamıştı.
        

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı