Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yumrukla öldürmeye 3 yıl hapis

  Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  16 Ekim 2008 - 12:22Son Güncelleme : 16 Ekim 2008 - 12:22

  İZMİR'de 2006 yılı Ekim ayında, İzmir Ticaret Odası Lokali'nde işadamı 62 yaşındaki Abdullah İşcan'ı döverek öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan müteahhit 39 yaşındaki Ali Yavuz Erturgut hakkında ‘Olası kast ile insan öldürmek’ suçundan 25 yıl hapis cezası istemiyle açılan dava sonuçlandı.

  Mahkeme heyeti, sanığın ölen Abdullah İşcan'ın yüksek tansiyon ve şeker hastalığını bilmediğine kanaat getirerek, 3 yıl hapis cezasına çarptırdı, tutuklu kaldığı süreyi gözönüne alıp tahliyesine karar verdi.

  Olay 31 Eylül 2006'da İzmir Ticaret Odası Lokali'nde meydana geldi. İddiaya göre borçlu olduğu Ankaralı müteahhit Ali Yavuz Erturgut tarafından tekme ve yumruklarla darp edilince beyin kanaması geçiren İTO meclis üyesi Abdullah İşcan, 26 gün tedavi gördüğü hastanede öldü. Müteahhit Abdullah İşcan, otopsi yapılmadan toprağa verilince, daha sonra mezarı açıldı. TOKİ'nin Eskişehir'deki konutlarını yaparken sözleşmesi fesh edilen ve ekonomik sıkıntıya düşen İşcan, yapılan otopsinin ardından yeniden toprağa verildi. Kaçan zanlı Ali Yavuz Erturgut olaydan 13 ay sonra Ankara'da yakalanıp tutuklandı.

  Müteahhit Erturgut ifadesinde “Kendisinden alacağım çoktu. Ben de çok zor duruma düştüm. İşçilerime para ödeyemez oldum. Sürekli beni rahatsız ediyorlardı. Alacağımı istemek için lokale gittim. Beni karşısında görünce, birden hakaret ve küfür etmeye başladı. Sinirlendim, yumruk ve tekmeyle vurmaya başladım. Daha sonra yere düştü. Ben de kaçıp gittim. Öldüğünü gazeteleden öğrendim. Amacım öldürmek değildi. Böyle olmasını ben de istemezdim” dedi.

  25 YIL İSTENDİ

  İstanbul Adli Tıp Kurumu 1'inci İhtisas Dairesi'nden gelen otopsi raporunda Abdullah İşcan'ın aldığı yumruk darbeleri sonucu, kafa travmasına bağlı beyin kanaması meydana geldiği, ölüm olayı ile kafa bölgesine darp görme arasında illiyet bağı bulunduğu bildirildi. Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya, raporlar ve görgü şahitlerinin ifadelerine göre sanığın, maktülün başına 6- 7 sert yumruk darbesi vurduğunun, bu darbeler sonucunda maktülün beyin kanaması geçirdiğinin, sanığın kastının başlangıçta maktülü yaralamakken, daha sonra olası kast altında adam öldürmeye dönüştüğünün anlaşıldığını belirtti. Sanık Erturgut hakkında İzmir 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘Olası kast ile insan öldürmek’ suçundan 25 yıl hapis cezası istemiyle dava açtı.

  İzmir 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasına tutuklu sanık Erturgut ile tarafların avukatları katıldı. Erturgut son savunmasında önceki ifadesini tekrarlayarak pişman olduğunu belirtti ve tahliyesini istedi.

  SAVCI ‘TAKSİR’ DEDİ, 3 YIL CEZA VERİLDİ

  Duruşmaya giren savcı Özer Tarhan, sanığın suçunun ‘Taksirle öldürme’ olduğunu belirtip, buna göre cezalandırılmasını ve tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti de sanığın ölenin yüksek tansiyon ve şeker hastası olduğunu bilmediğini belirterek, duruşmalardaki iyi halini, pişmanlığını gözönünde bulundurarak Erturgut'a 3 yıl hapis cezası verdi. Tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyesini kararlaştırdı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı