Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yumrukçu, Yeşil'i tanıdığını söyledi

  Hürriyet Haber
  15 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mart 1998 - 00:01

  Başbakan Mesut Yılmaz'a 24 Kasım 1996'da Budapeşte Hilton Oteli'nin lobisinde saldırarak yumruklayan Veysel Özerdem, hakkında bulunan gıyabi tutuklama kararının vicahiye çevrilmesinden sonra Metris Cezaevi'ne gönderildi.

  48 saat Terörle Mücadele Şubesi'nde gözaltında tutularak sorgulanan Özerdem, dün İstanbul DGM' ye sevkedildi. Saat 10.30 sıralarında DGM'ye getirilen Özerdem, Nöbetçi Savcı Mete Göktürk tarafından sorgulandı. Özerdem'in savcıya çok kısa bir ifade verdiği, Yeşil'i tanıdığını, ancak olayın onunla bir ilgisinin olmadığını söylediği öğrenildi. Özerdem'in ayrıca Yılmaz'ı yumruklamasının bireysel bir eylem olduğunu söylediği bildirildi. Sorgusunun ardından gıyabi tutuklama kararının vicahiye çevrilmesi için nöbetçi mahkemeye sevk edilen Özerdem, tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi. Gazetecilerin sorularını ‘‘Verilecek bir cevap yok’’ diye yanıtlayan Özerdem, fotoğraf çekilirken de yüzünü sakladı.

  Veysel Özerdem hakkında İstanbul 3 No.lu DGM'de çete kurduğu iddasıyla Aydın İpekli ve henüz yakalanamayan Ziya Korkut, Cengiz Koçkaya'yla birlikte dava açılmıştı. Özerdem, Korkut ve Koçkaya'yı davanın tutuksuz sanığı Abdullah Çatlı'nın eski ortağı tekstilci Aydın İpekli'nin azmettirdiği öne sürülüyor. İpekli ise mahkemede iddiaları reddetmişti. Sanıklar hakkında 'Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ağır hapis cezası isteniyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı