« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yumruk vurma zamanı

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Türk futbolu için acı konuştu, "Yeniden yapılanma şart" dedi.
 • Genel bir seferberlik içerisinde yeniden yapılanmaya ihtiyacımız var. Bu ülke, bu futbol ortamını hak etmiyor.
 • Teşvik primi suçtur, gayri ahlakidir, etik değerlere uymayan bir davranıştır. Şikeden hiçbir farkı yoktur.
 • Hürriyet Haber
  SON GÜNCELLEME
  Gidişat iyi değil

  UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, ‘Türk futbolunun bir genel seferberlik içerisinde, yeni bir vizyonla, yeniden yapılanmaya ihtiyacı var’ dedi. İstanbul Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü tarafından düzenlenen ‘UEFA kriterlerine hazır mıyız?’ konulu seminere katılan Erzik, önemli açıklamalarda bulundu. Türk futbolunun gidişatını iyi görmediğini anlatan UEFA Asbaşkanı, şöyle konuştu:

  Bunu hak etmiyoruz

  "Sadece federasyonun değil, kulüpleriyle birlikte Türk futbolunun genel bir seferberlik içerisinde, yeni bir vizyonla, yeniden yapılanmaya ihtiyacı var. Bu yeniden yapılanmanın temel taşı etik anlayış olacaktır. Bazı kavramların, müsabakaları kazanmaktan daha önemli olduğunu anlatabilmemiz lazım. Belki de geç kaldık. Bu ülke bu kadar emekten, yatırımdan sonra bu futbol ortamını hak etmiyor. Masaya yumruğu vurmanın zamanı geldi."

  Orhan Erdemir örneği


  Erzik, Türk hakemlerinin uluslararası platformlarda neden üst düzey maçlarda görev yapamadığıyla ilgili bir soruya Orhan Erdemir örneğini göstererek şöyle yanıt verdi: "Avrupa Gençler Şampiyonası finalini yöneten Orhan Erdemir'in FIFA kokartı, daha sonra elinden alındı. Bunun nedenini o zamanki Federasyon Başkanı ve MHK Başkanı'na sormak lazım. Kendi insanımıza güvenmiyoruz. Bu anlayışla uluslararası platforma hakemlerimiz gidemez."

  Teşvik primi suçtur

  Teşvik primiyle ilgili düşüncelerini de açıklayan Erzik, "Teşvik primi suçtur, gayri ahlakidir, etik değerlere uymayan bir davranıştır. Şikeden hiçbir farkı yoktur. Bunun dışında her türlü söylem benim için gayri ahlakidir’ ifadesini kullandı. Şenes Erzik, Türkiye'den bu sezon Avrupa kupalarında yer alan Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Gençlerbirliği'nin UEFA kriterlerine uyduğunu sözlerine ekledi.
  
  Bunları da Beğenebilirsiniz