Dünya Haberleri

  Yumruk da yedi

  Hürriyet Haber
  14.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yıllardan beri yolsuzluk iddialarıyla başı dertte olan, telekızlarla seks partileri düzenlediği haberlerinin ardından da karısının boşanma davası açtığı İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi bu sefer de yumruk darbesi yedi. Berlusconi’nin burnu ve 2 dişi kırıldı. Saldırı sonrası hastanede müşayede altında tutulan Berlusconi, "Yıkılmadım ayaktayım" mesajı verdi.

  BERLUSCONİ'YE SALDIRI / FOTO GALERİ 

  BERLUSCONI YUMRUK YEDİ - WEB TV           

  SALDIRI İTALYA-TÜRKİYE ZİRVESİNİ ETKİLEYECEK  

  Zirveden sıkılıp G-string çizmiş         

  Dün partisinin Milano’daki mitinginde konuşan Berlusconi kürsüden inerken, avucunda demirden bir hediyelik eşya bulunan 42 yaşındaki Massimo Tartaglia’nın yumruklu saldırısına uğradı.  

  Saldırıdan sonra kaldırıldığı San Raffaele Hastanesi’nde 48 saat kalacak olan 73 yaşındaki Berlusconi’nin
  burnunun ve iki dişinin kırıldığı ve dudaklarına dikiş atıldığı belirtildi.

  On yıldır psikolojik tedavi gördüğü iddia edilen ve sabıkası bulunmayan 42 yaşındaki erkek saldırgan, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. 

  Saldırganın babası Alessandro Tartaglia'nın Başbakan Berlusconi'yi telefonla arayarak, oğlunun eyleminden dolayı "derin üzüntü" duyduğunu belirttiği de öğrenildi.

  KIŞKIRTTI MI

  Yabancı liderler ve İtalyan siyasi yetkililerin büyük çoğunluğu başbakana geçmiş olsun dileğinde bulunup saldırıyı kınarken, muhalefetteki İtalyan Değerler Partisi (İDP) Genel Başbakanı Antonio Di Pietro, Berlusconiyi suçladı. İtalya’daki Temiz Eller dönemindeki savcılığının ardından siyasete atılan  Di Pietro, Milano’daki saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi: “Ben, şiddet olsun istemiyorum. Ancak Berlusconi, davranışlarıyla ve umursamazlığıyla insanları kışkırtarak şiddete yöneltiyor. Milyonlarca insanın işinden olduğu, ay sonunu getirmekte  zorlandıkları bir dönemdeyiz. Berlusconi ise kendisini ve de salt kendiçıkarlarını kollayacak kanunlar çıkarma amacıyla parlamentoyu adeta bloke etmiş  vaziyette. İnsanların böyle bir Başbakanı her gün görmekten duydukları  rahatsızlığı gayet iyi anlıyorum.”

  Diplomatik kaynaklar, hafta içinde Türkiye ve İtalya başbakanları liderliğinde yapılacak hükümetler arası zirvenin zora girdiğini belirtiyor.

  ‘OH BE, BUNU DA GÖRDÜK"  

  Saldırıdan hemen sonra internette karşılıklı gruplar oluştu. Kimileri “Oh be sonunda birisi gerekeni yaptı” derken bazıları “Utan Tartaglia” diye tepki verdiler. İşte kısa zamanda yaratılan gruplardan bazılarının başlıkları: Massimo Tartaglia yılın adamı, Tartaglia: Berlusca’nın suratını ikiye yaran adam, Ben Tartaglia’dan yanayım, Utan Tartaglia./images/100/0x0/55eb5ddaf018fbb8f8bc7cd0 Ailecek merkez solu desteklediklerini belirten Tartaglio’nun babası Alessandro ise “Ama ailemizde Berlusconi’ye karşı bir kin ve nefret de yok. Oğlum, psikolojik rahatsızlığına rağmen, hiç kimseye bir zarar vermemiştir. Böyle bir şeye niyetlendiğini sezinleseydim, onu engellerdim” diye konuştu.

  Tartaglia, Berlusconi’ye saldırırken yumruğunda Duomo Katedrali’nin demirden minyatürü vardı.

  "YIKILMADIM AYAKTAYIM"

   

  İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, müşayede altında tutulduğu San Raffaele Hastanesi’nde ziyaretçi kabul etmeye başladı. Başbakan’ın ilk ziyaretçileri Başbakanlık Sözcüsü Paolo Bonaiuti, Kültür Bakanı Sandro Bondi, Turizm Bakanı Michela Vittoria Brambilla, Milan As Başkanı Adriano Galliani oldu.

   

  Ziyaret sırasında Berlusconi’nin, “Böyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldığım için çok üzüntülüyüm. Bu nifak sokanların meyvesi. Bu günlerde bir şeylerin olacağını tahmin ediyordum. Bakanlar Kurulu Başkanı'na hakaret edemeyeceğini herkes anlamalı. Olanlardan etkilenmeyeceğim. Hala buradayım ve beni durduramayacaklar” dediği bildirildi.

   

  Berlusconi'nin sakin bir gece geçirdiği ve sabah kalkar kalkmaz da gazeteleri görmek istediği açıklandı.

   

  Berlusconi'nin özel doktoru Alberto Zangrillo'nun Başbakanı bir ya da iki gün hastanede gözlem altında tutulacağını söylediği belirtildi.

   

  Hekimlere göre Berlusconi'nin kendini tamamen toparlayabilmesi için 20 gün istirahat etmesi gerekecek.

   

  İTALYA-TÜRKİYE ZİRVESİ ERTELENDİ

   

  Berlusconi'ye yapılan saldırı, Türkiye-İtalya arasındaki hükümetler arası zirvenin ertelenmesini de beraberinde getirdi.

   

  İki ülke yetkilileri arasında bugün yapılan telefon görüşmeleri sonucu, çarşamba günü Roma'da yapılması planlanan hükümetler arası zirvenin daha sonraki bir tarihe ertelenmesi kararlaştırıldı.

   

  İtalya-Türkiye arasındaki hükümetler arası zirve, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Berlusconi önderliğinde, yedi İtalyan, sekiz Türk bakanın katılımıyla yapılacaktı. Ancak Berlusconi'nin dün saldırıya uğrayarak tedavi altına alınmasının ardından, zirvenin yapılması için İtalya başbakanının kendisini toparlamasının beklenmesi tercih edildi.

   

  Türkiye-İtalya arasındaki hükümetler arası ilk zirve toplantısı, 2008 yılında İzmir'de yapılmış, bu toplantının dönüşümlü olarak her yıl düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı