GeriSpor Yumruğu vurmanın zamanı geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yumruğu vurmanın zamanı geldi

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Türk futbolunda kötü gidişin önünün alınması için yapılması gerekenler için belkide geç kalındığını belirterek, Masaya yumruğu vurmanın zamanı geldi. Türk futbolunun bir genel seferberlik içerisinde, yeni bir vizyonla, yeniden yapılanmaya ihtiyacı var” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü tarafından üniversitenin Ayazağa Yerleşkesi'nde düzenlenen “UEFA kriterlerine hazır mıyız?” konulu seminere katılan Şenes Erzik, önemli açıklamalarda bulundu.

Sadece Futbol Federasyonu'nun değil, kulüpleriyle birlikte Türk futbolunun bir genel seferberlik içerisinde, yeni bir vizyonla, yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu kaydeden Erzik, “Bu yeniden yapılanmanın temel taşı, olmazsa olmazı, etik anlayış olacaktır. Klasik deyimle 'beyaz sayfa açılacak' derler. Beyaz, yeşil, kırmızı sayfa hiç önemli değil. Temel taş, etik anlayış olacaktır. Yani biz herkesten, her şeyden önce bir karar vereceğiz futbol topluluğu olarak. Klasik mazeretlerden kendimizi sıyıracağız. 'Deveye sormuşlar boynun niye eğri, nerem doğru ki demiş.' Bu gibi mazeretleri bir tarafa bırakacağız. Biz önce kendi spor, futbol topluluğumuzu yeniden yapılandırırken, temelden başlayacağız. Bu etik anlayışı Türk futboluna getirmek göründüğü kadar da zor değil. İnandırıcı olmamız lazım. Bunun için de önce kendimizi düzeltmemiz lazım. Bizler, yani yönetenler başta olmak üzere, futbolun tüm sektörlerine bu niyetimizi açık açık belli etmemiz lazım. Şampiyonluklardan bazı şeylerin daha öncelikli olduğunu, müsabakaları kazanmaktan bazı kavramların daha öncelikli olduğunu anlatabilmemiz lazım. Maalesef bugün bunları görmüyoruz” dedi.
  
"YUMRUĞU VURMANIN ZAMANI GELDİ"
 
 
Yapılması gerekenler için belki de geç kalındığının altını çizen Erzik, "Yeniden yapılanmamız, yeni bir misyonla, yeni oluşum lazım. Futbolu yönetenlerin biraraya gelip, bu kötü ve arzu edilmeyen ortamdan hepimizi kurtarması lazım. Çünkü bu ülke bu kadar yıl emekten, yatırımdan sonra bunları hak etmiyor. Hepimiz bu kadar yatırımı bu günleri yaşamak için yapmadık. İnanıyorum ki masaya yumruğu vurmanın zamanı geldi. Herkes biraraya gelsin, bu hak etmediğimiz futbol ortamından bizi temizlesin ve biz de hep birlikte çalışalım bunun yapılabilmesi için” diye konuştu.
  
“2 MAÇTAN 6 PUAN ALIRIZ”

  
Erzik, bir soru üzerine, (A) Milli Futbol Takımı'nın 18. Dünya Kupası Avrupa Eleme Grubu'nda Arnavutluk ve Gürcistan ile oynayacağı önündeki ilk 2 maçtan toplam 6 puan alacağına inandığını söyledi.  Futbolun her türlü sonuca açık bir oyun olduğunu kaydeden Erzik, ”Ümitsiz olmamak lazım. Arnavutluk 6., Gürcistan 5. kategoriden kuraya girdi. Biz grubun 1. kategori takımıyız. Bana sorarsanız, rehavete kapılmadan, 2 maçı da bizim takım alır diyorum. Orada bir sorun görmüyorum. Sorun, Danimarka ve Yunanistan ile evimizde, Ukrayna ile de deplasmanda oynayacağımız 'gerçek' rakiplerimizle oynarken olabilir” dedi.
  
TÜRK HAKEMLERİNİN DURUMU
  
Türk hakemlerinin Avrupa ve Dünya platformlarında neden üst düzey maçlarda görev yapamadığıyla ilgili bir soruya ise Orhan Erdemir örneğini göstererek yanıt veren Erzik,  "Orhan Erdemir geçtiğimiz yıllarda Avrupa Gençler Şampiyonası finalini yönetti. Ancak daha sonraki dönemde FIFA kokartının o zamanki federasyon ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) tarafından elinden alındı. Erdemir halen ligde en yüksek not ortalaması tutturan hakemlerden birisi. Bu soruları o zamanki MHK başkanı ve federasyon başkanına sormak lazım. Bu, imajı da bozar. Biz kendi insanımıza güvenmiyoruz. FIFA kokartını taktırıyoruz, ama yine de güvenmiyoruz, sonradan da geri alıyoruz. Vahim bir hata yaparsa al. Avrupa Gençler Şampiyonası finali yönetmiş bir hakemden hesap soruldu. Bu hesabın cevabını verebilmeliyiz. Bu hata. Bu hata, içerde yetişen hakemlerimize de   kötü örnek olur. Yani, 'Ben FIFA kokartı da alabilirim, Avrupa Gençler Şampiyonası finali de yönetebilirim, ama bazıları beni istemezse, neden olduğu belli değil, benim kokartım geri alınır' diye düşünür. O zaman siz, kendine özgüveni olan, cesur, genç, çağdaş hakemler yetiştiremezsiniz. O zaman tam tersine, korkak, ürkek, çeşitli nedenlerden ötürü, ne kadar performansı düzgün olursa olsun elinden bir gün kokartı alınabilecek olduğuna inanan hakemler yetiştirirsiniz. O zaman da Avrupa platformuna hakemlerimiz gidemez” dedi.

“TEŞVİK PRİMİNİN ŞİKEDEN HİÇBİR FARKI YOKTUR”
  
Şenes Erzik, teşvik primiyle ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine de “Teşvik primi suçtur, gayri ahlakidir, etik değerlere uymayan bir davranıştır. Şikeden hiçbir farkı yoktur. Bunun dışında her türlü söylem benim için gayri ahlakidir” şeklinde görüş belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle