Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yükselen burç nedir

Daima yükselen burcun ne olduğu merak edilir ve öğrenmek için doğum saati gerektiğinden başka bir şey bilinmez.

Kısaca tanımlamak gerekirse yükselen burç, doğum anında ufuk çizgisinde yükselmekte olan burç demektir.

Şayet Güneş doğarken doğduysanız, o sırada ufuk çizgisinde Güneş’in yükselmekte olduğunu görürsünüz. Tabii aynı anda Güneş’in bulunduğu takım yıldız da arkasında yükselmektedir. Bu durumda sizin hem Güneş’iniz, hem de Güneş’inizin bulunduğu burç ufuk çizgisinde yükselmekte olduğu için ince hesaplar yapmadan hemen yükselen burcunuzu söyleyebilirsiniz. Mesela siz Güneş Boğa Burcundayken ve de güneş doğarken doğduysanız, o zaman hem burcunuz, hem de yükselen burcunuz Boğa olacaktır. Veya Güneş Yay Burcundayken ve güneş doğarken doğduysanız, o zaman da hem burcunuz, hem de yükselen burcunuz Yay olacaktır. Yani hangi burçtan olursanız olun, güneş doğarken doğduysanız, yükselen burcunuz da aynı burçtur.

Şimdi bunun tam tersini düşündüğünüz zaman yani güneş batarken doğmuş birisinin de doğum anında güneşin bulunduğu burcun tam zıt burcu yükselecektir. Çünkü, o sırada güneşin bulunduğu burç batarken tam ters istikametinde bulunan burç ufuk çizgisinde doğuyordur, yani yükseliyordur. Bu durumda şayet burcunuz Koç ise ve güneş batarken doğduysanız, o zaman burcunuz Koç, yükselen burcunuz ise, Koç’un tam zıttında bulunan Terazi olacaktır.

Gün içinde diğer saatlerde doğanlar ise, yükselen burçlarını tespit etmek için hesaplamaları gerekir. Fakat tam öğle saati doğduysanız, yani güneş tam tepenizde parlıyorsa o zaman burcunuzdan üç burç ileri sayın ve üçüncü burç yükselen burcunuz olacaktır. Mesela burcunuz Boğaysa ve öğle 12:00’de doğduysanız yükselen burcunuz Aslan’dır. Gece yarısı doğanlar ise geriye doğru üç burç saymalılar. Gece yarısı doğmuş bir Boğa’nın yükselen burcu ise Kova olacaktır.

Şimdi yükselen burcun kişiye verdiği özellikleri inceleyecek olursak kısaca şunları söyleyebiliriz:

Yükselen Burç, kişinin kendini nasıl gördüğünü ve nasıl hissettiğini belirler. Bu nedenle doğum haritasında ruh ile en çok bağlantısı olan noktadır. Aynı zamanda kişinin gerçekleri nasıl gördüğünü ve kendisini dış dünyaya ortaya koyuş biçimini de gösterir. Geleneksel astrolojiye göre yükselen burcun kişinin fiziksel bedeni ile dış görünüşünü de etkilediği kabul edilir.

İlginç olaylar

Estetik, bakım ve güzellik sektöründe yeni başlangıçlar yapmak için uygun bir zaman. Daha özgür isteklerin ortaya çıkacağını işaret eden gökyüzünün konumu, şimdiye kadar yapılmış uygulamaların dışına çıkılacağını gösteriyor. Mekan düzenlemeleri, evle ilgili yapılacak işler ve güvenli ortamı sağlamaya yönelik duyguların yoğun olduğu bir dönem. İlişkilerde ortaya çıkacak farklı beklentiler gerilim yaratabilir. Gizli enerjinin ortaya çıkmasını sağlayacak gelişmeler, ilginç olaylara neden olabilir.
X
YAZARIN DİĞER YAZILARI