Dünya Haberleri

  Yüksel ki yerin bu yer değildir

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  15.10.2015 - 21:51 | Son Güncelleme:

  ABD’nin New York kentinde, 25 yıldır sürekli yıkılıp yenisinin yapılması gündeme gelen Türkevi, 3 yıl önce arkasındaki 6 katlı binanın da satın alınması sonrasında yıkılmak üzere boşaltılmıştı.

  Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin tam karşısında, kentin en prestijli noktalarından birine inşa edilecek olan yeni Türkevi’nin planları ortaya çıktı. Buna göre Türkevi 35 katlı bir gökdelen olacak. New York’taki ‘Chelsea Atelier’ mimarlık firmasının sahibi Ayhan Ozan tarafından tasarlanan binanın ilk 17 katı ofislere ve diğer 17 katı ise diplomatlarımız için rezidans dairelere ayrılacak. Çatı katındaysa çevresi ağaçlarla kaplı bir havuz ve davetler için kokteyl alanı da yer alacak. 

  2019’DA AÇILACAK

  New York Başkonsolosluğu’nun resmi internet sayfasından yıkım işlemleri için verilen ihale duyurusunda yeni projenin inşaatına başlayabilmek için yıkım işinin 11 Ocak 2016 tarihine kadar tamamlanması kaydı koyulurken, ofis katlarının 12 kasım 2018, rezidans katlarının ise 26 Kasım 2018’de taşınacak hale geleceği kaydediliyor. Yeni Türkevi için 25 Mart 2019 tarihinde de görkemli bir açılış töreni yapılacağı duyuruluyor.

  IBM’DEN ALMIŞTIK

  1977 yılında dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in girişimleriyle IBM şirketinden 3 milyon dolara satın alınan 11 katlı Türkevi binası New York Başkonsolosluğu’muzu ve Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ni barındırıyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı