Ege Haberleri

EGE

  Yüksel, eş kefaleti için devrede

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  30 Temmuz 2012 - 10:19Son Güncelleme : 30 Temmuz 2012 - 10:19

  Denizli AK Parti Milletvekili Mehmet Yüksel, Borçlar Kanunu'yla getirilen ve 1 Temmuz'da yürürlüğe giren kefaletlerde eş onayının zorunlu hale getirilmesinin iş dünyasında yarattığı sıkıntıyı gidermek için yetkililerle görüşeceğini bildirdi.


  Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer'i makamında ziyaret eden Yüksel, Borçlar Kanunu'nda yer alan kefaletle eşin rızasının ticari hayatta sıkıntılara neden olduğunu, bunun düzeltilmesi için yetkililerle görüşme yapacağı sözünü verdi. Başkan Necdet Özer ve Başkan Yardımcısı İmran Eraslan'la görüşen Yüksel, kefalet zorunluluğunun ticari hayatta büyük sıkıntı yarattığı şikayetiyle karşılaştı.
  Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, 1 Temmuz'da yürürlüğe giren 6098 Sayılı yeni Borçlar Kanunu'yla kefalet için eşin onayı şartının getirildiğini belirtip, “Eşin onayı ev, işyeri veya araba alırken veya üçüncü kişilere kefil olunurken aranmalı. Bu iznin, aile bütünlüğünü ve varlığını koruyacağına inanıyorum. Bu onayın tüm koşullarda aranması ticari hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Ticari hayatın sekteye uğramaması adına sizlerin de aracılığıyla bir an önce düzenleme yapılacağına inanıyoruz” diyerek çözüm istedi.
  Sıkıntının giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağına söz veren Yüksel, “Eş rızasından dolayı ticaret için gerekli olan kredinin alınamadığı yönünde işadamlarımızdan şikâyetler alıyorum. Bu sıkıntının aşılması için ilgili bakanlıklarımızla görüşme yapacağım. Bizim gayretimiz, kimseyi mağdur etmeden işadamlarımızın daha kolay ticaret yaparak ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamasıdır ” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı