HAKKARİ HABERLERİ

Yüksekovalı kadınlar yaylalarda pancar topluyor

DHA
30.04.2017 - 11:43Son Güncelleme :
DHA

Yaşar KAPLAN/YÜKSEKOVA(Hakkari), (DHA)- HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde baharın gelmesiyle  pancar ve otlu peynir yapımında kullanılan otlardan toplamak isteyen kadınlar yaylalara çıktı. 
Yüksekova İlçesi'nde baharın gelmesiyle birlikte çok sayıda kadın yemeklerde ve peynir yapımında kullanılan otlardan toplamak için Yüksekova yaylalarına çıktı. Yolun bir bölümünü araçlarla, kalan 5- 6 kilometrelik bölümü ise yürüyerek yaylaya çıkan kadınlar, bölgede yetişen pancarlardan topladı. Özenle topladıkları pancar otlarını yemek ve peynir yapımında kullanacaklarını söyleyen kadınlar, "Baharın gelmesi ve karların erimesiyle birlekte otlar çıkmaya başladı. Bizde yemek ve peynir yapımında kullanılan mercan aslan, mendi, sirik ve kenger adlı otlardan topluyoruz. Çok zor bir iş ama yapmak zorundayız" dedi 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hakkari haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hakkari ilinden Yüksekovalı kadınlar yaylalarda pancar topluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2017 tarihinde saat 11 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yüksekovalı kadınlar yaylalarda pancar topluyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı