"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

Yükseköğretim reformu

YÖK Yasası 1981’de yapıldı. 27 üniversite için hazırlandı. Şimdi 168 üniversitede 3.5 milyon öğrenci var.

Öğretim elemanı sayısı 100 bin civarında. YöK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya göreve gelir gelmez bu yasanın değişmesi için farklı kesimlerle biraraya geldi. Reform paketi açıklandı açıklanacak. Yasa son şeklini aldı. Ancak, açıklanması için iyi bir zemin bekleniyor. Türkiye toz duman. Her gün bir olay oluyor. Başkan da duyduğuma göre bunu YöK üyelerine göstermiş ama göndermemiş. Yani taslağın son hali konusunda üyelerin bilgisi var. Ufak ufak da bazı bölümleri basına sızmaya başladı. En çarpıcı tarafı tartışmalı olan rektörlük seçimi. Son seçimlerde olduğu gibi kıran kırana geçen ve belden aşağı bile vurulan bu seçimlere anlaşılan YÖK bir çekidüzen getirecek. Seçimi kaldırıp, üniversitenin içinde vakıf üniversitelerinde olduğu gibi Yönetim Kurulu rektör adaylarını belirleyip YöK’e gönderecek. Bir değil belki iki rektör üniversiteyi yönetecek. İdari ve akademik rektör fikri kulağa hoş geliyor. Bir YöK üyesinden duyduğuma göre adı bile değişebilir. Söylendiği gibi gerçek görevi olan Denetleme ve Koordinasyon Kurulu haline dönüp dönmeyeceği ise yasanın açıklanmasının ardından belli olacak.

***

Şişli kalabalık sınıflara formülü buldu

Malum İstanbul’daki okullar 4+4+4’e uyum sağlarken zorlanıyor. Çünkü, fiziki altyapı yetersiz. Okul binaları bu sisteme ayak uydurmaya çalışırken sıkıntılar yaşıyor. Bazı okullar 80 kişilik, bazıları yeni sınıflar için çocukların oyun alanı olan bahçelere prefabrik sınıflar yapıyor. Şişli Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Akbulut buna ilginç bir formül buldu. Müsait olan okul binalarını masrafsız, pratik bir yöntemle ikiye böldü. Çitlerle ayırdı. Çitleri şimdi sevimli hale getirmeye çalışıyor. Üzeri yakında rengarenk boyanacak, çiçek resimleri konacak.

Milli Eğitim Müdürü Akbulut, ilçedeki 7 okulu bu hale getirerek, sınıf kalabalıklığını ya da erken saatte gelip, geç saatte çıkmayı önledi. Müdür Gürbüz Akbulut projesiyle ilgili şunları söyledi:

“Belediye Başkanınımız Mustafa Sarıgül bize altyapı olarak çok büyük destek verdi. Öyle bir geçiş yapmalıyız ki sorun yaşanmamalıydı. Tüm yaz boyunca tatil yapmadım. İkili eğitime direndik ve başardık. Velilerimiz çok mutlu. Okulu bozmadım, statü ile oynamadım, küçük rütüşlarla başardık.”

 ***

Oyun terapisti Norton Byron 25 Eylül’de İstanbul’da

Aileler çocuklarıyla iletişim kurma ihtiyacı hissettiklerinde ilk olarak, onlara ne söyleyeceklerine ve hangi sözcükleri kullanacaklarına odaklanırlar... Oysa dil, iletişimin sadece bir yönüdür. Bu çalışma iletişimin diğer yönlerini keşfedip, “Nasıl konuşursam çocuğum beni dinler ve anlar?” sorusuna etkili cevaplar bulmak için harika bir fırsat. Oyun terapisti duayeni Prof. Dr. Byron Norton, önümüzdeki hafta 25 Eylül’de Psikoloji İstanbul’un davetlisi olarak “ÇOcuklarımızla nasıl konuşalım ki onları duyduğumuzu anlasınlar” eğitimi verecek.

X