İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

"Yüksek tansiyon 6 ciddi hastalığa yol açıyor"

DHA
15.05.2018 - 11:11 |Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL, (DHA)-17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü” öncesinde Memorial Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gülsüm Bingöl, hipertansiyon ve hastalıklarla ilişkisi hakkında uyarılarda bulundu. Bingöl, "Yüksek kan basıncı yani hipertansiyon; baş ağrısı, burun kanaması, nefes darlığı, halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterebildiği gibi genellikle herhangi bir şikayete yol açmaz. Bu nedenle ‘sessiz katil’ olarak da adlandırılan hipertansiyon kontrol altına alınmadığında ciddi hastalıklara da zemin hazırlayarak hayati tehlikeye neden olabilir" dedi.

Kan basıncının yani tansiyonun, kalbin pompa hareketiyle vücuda gönderdiği kanın damar duvarlarında yaptığı ba­sıncın ölçümü olduğunu belirten Uz. Dr. Gülsüm Bingöl, " Hipertansiyon ise damar duvarlarındaki kanın oluşturduğu bu basıncın devamlı olarak yüksek olmasıdır. Yüksek tansiyon sıklıkla uzun süre hiç belirti vermeden vücutta önemli hasarlara yol açabilir" diye konuştu. Bingöl, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu.  

DİKKATLİ OLMASI GEREKEN RİSK GRUBLARI

Risk gruplarındaki kişileri uyaran Memorial Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gülsüm Bingöl dikkatli olması gereken kesimleri ise şöyle sıraladı: "Risk grubundakiler önlem almalı; Ailesinde yüksek tansiyon olanlar ( Genetik yatkınlık); Kalp damar hastalığı olanlar; Diyabet yani şeker hastalığı olanlar; Hamileler; İleri yaştaki bireyler; Fazla kilosu olanlar; Hareketsiz kişiler; Çok fazla alkol tüketenler; Yağlı ve tuzlu besinleri sık tüketenler; Diyette yetersiz potasyum, kalsiyum, magnezyum ve protein alanlar; Sigara içenler; Uyku apnesendromu olanlar;Böbrek hastaları; Doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesiciler, steroidler, bazı zayıflama haplarını ve psikiyatrik ilaçları kullanan bireyler; Bazı endokrinolojik hastalığı olanlar ( Tiroit, paratiroit, böbrek üstü bezi, hipofiz hastalıkları vs.)"

YÜKSEK TANSİYONUN BERABERİNDE GETİRDİĞİ HASTALIKLAR

Uz. Dr. Bingöl, hipertansiyonun hasar oluşturduğu başlıca hedef organların kalp, beyin, gözler, böbrekler ve atardamarlar olduğunu dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Hedef organlarda hipertansiyona yanıt olarak öncelikle bazı savunma ve dengeleme mekanizmaları başlar ancak bu süreçte tansiyon tedavi edilmeyip, yüksek kalmaya devam ederse geri dönüşümsüz kalıcı hasralar oluşur. Bu dengeleme mekanizmalarının organlar üzerindeki ilk etkileri organ fonksiyonları henüz bozulmadan çeşitli testlerle saptanabilir.

Kalp yetersizliği: Hipertansiyonda yüksek basıncına karşı çalışmak kalbin iş yükünü artırır. Büyük çoğunluğu kastan oluşan kalp,bu iş yükünü karşılayabilmek için kalınlaşır. Artan bu kas kitlesi kalbin öncelikle gevşeme fonksiyonunu bozar. Bu dönemde tedavi edilmezse zamanla kalbin kasılma fonksiyonu da bozulmaya başlar. Bu şekilde zamanla diyastolik(gevşeme) fonksiyon bozukluğuna sistolik(kasılma ) fonksiyon bozukluğu eklenir.

Kalp krizi: Hipertansiyon hem koroner ateroskleroz yani damar sertliği gelişimini hızlandırır hem de artan kas dokusu koroner dolaşımda değişikliklere yol açar. Koroner damarlarda direnç artar ve rezerv azalır. Bütün bu nedenlere bağlı olarak hipertansiyonu olan kişilerde kalbin beslenmesi bozulabilir. Kalp kasında kalınlaşma olan bir hasta kalp krizi geçirirse krizin ilerleme hızı daha fazladır. Hasta kriz geçirirken antihipertansif tedavi alıyorsa bu değişiklikler önlenebilir. Yine bu hastalarda iskemiye yanıt olarak daha fazla ritim bozukluğu ve ani ölüm görülebilir.

Aort Anevrizması: Aortun bir veya daha fazla kısmında meydana gelen lokal genişlemelere anevrizma denir. Abdominalyani karın bölgesi aort anevrizmasına torasikyani göğüs bölgesi aort anevrizmasından daha sık rastlanır. Hastaların çoğunda herhangi bir şikayet yoktur ancak bazen bel, karın ve sırt ağrıları bulunabilir. Hipertansiyon anevrizma gelişimi için bilinen en önemli risk faktörüdür. Aort anevrizmasının önlenmesi için yüksek tansiyonun kontrol altına alınması önemlidir.

İnme:İnme geçirme riski, hipertansiyonu olanlarda, olmayanlara göre 4-5 kat daha fazladır. Hipertansiyon hem beyine kan sağlayan damarın daralması veya tıkanması ile oluşan iskemik inmenin hem de beyin damarlarının içinde zayıf noktalar ve anevrizmalar oluşturup bunların yırtılması sonucunda kanama olması ile görülen hemorajik inmenin en önemli risk faktörüdür. Önemi görülme sıklığının çok sık olmasının yanında uygun tedavi ile oluşturduğu riskin belirgin derecede azaltılabiliyor olmasından kaynaklanır.

Böbrek yetersizliği: Hipertansiyon damarları etkileyen bir hastalık olduğu için kalp ve beyin gibi böbrekleri de hedef organ olarak seçmektedir. Kan basıncı ne kadar yüksekse böbrek yetersizliği gelişme riski o kadar artar.Hipertansiyon böbrek hasarının hem nedeni hem de sonucudur. Kronik böbrek hastalığı sekonder yani farklı sebeplere bağlı olarak gelişen ikinci hipertansiyonun en sık nedenidir. Bazı böbrek hastalıklarında ilk bulgu yüksek tansiyon olmaktadır.

Görme bozuklukları: Yüksek tansiyon gözün retina denilen tabakasında damar sertliği, kanama ve hasara yol açabilir. Retina değişikliklerinin izlenmesinin hipertansiyona bağlı küçük damar hasarının doğrudan değerlendirilmesinin en önemli yolu olması nedeniyle hipertansiyonlu her hastada hem tanı hem de takip açısından önemlidir. Bir başka önemi de risk belirleyici olmasıdır.

YÜKSEK TANSİYON HASTALARINA ÖNERİLER

Eğer tansiyon değerlerini yüksek ölçüyorsanız ya da yüksek tansiyon tanısı aldıysanız sonuçlarınızı ve yapılması gerekenleri konuşmak için doktora başvurun. Evde tansiyon değerlerinizi tavsiye edilen şekilde ölçün.Hangi evrede olursa olsun yaşam tarzı değişikliği yapmayı ihmal etmeyin. Az yağlı ve az tuzlu sağlıklı yiyecekler tüketin.  İdeal vücut ağırlığınızı koruyun. Fiziksel olarak hareketli yaşayın. Sigarayı bırakın, alkolden uzak durun. Stresi mümkün olduğunca azaltın. Doktorun uygulamaya başladığı tedaviyi aksatmayın ve kan basıncınızı düzenli takip edin."

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Yüksek tansiyon 6 ciddi hastalığa yol açıyor" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:48
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:26
 • Yatsı
  19:46
Sayfa Başı