Gündem Haberleri

  Yüksek Mahkeme’nin yeni başkanı Kılıç

  Hürriyet Haber
  23.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tülay Tuğcu’dan boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na eşi türbanlı olan Haşim Kılıç seçilince, devlet zirvesinin ilk altı sırasındaki türbanlı eş sayısı üçe yükseldi.

  Kılıç, RP ve FP’nin kapatılmasına karşı oy vermiş ve Abdullah Gül’ün o dönem Köşk’e çıkmasını engelleyen 367 kararına da muhalif kalmıştı. Kılıç’ın eşi Gönül Kılıç, dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş’ı "Ben girdiğimde halının altına girmeye çalışıyordu" sözleri nedeniyle mahkemeye vermiş ve Savaş’tan tazminat kazanmıştı.

  ANAYASA Mahkemesi Başkanlığı’na 4 yıllık bir süre için seçilen Haşim Kılıç, hakkındaki bazı yorumlara dün basın toplantısı düzenleyerek yanıt verdi. "Yüksek Mahkeme laiklikten ödün vermeyecektir" diyen Kılıç, şunları söyledi:

  "Anayasal kurumlar, yönetici olarak gelip geçenlerin anlayışına ve arzularına göre şekillenen yerler değildir. Bu kurumlarda başkan ya da üye konumunda bulunulmasının, verilen kararlar yönünden hiçbir farklılığı yoktur. Mahkeme kararlarının oluşmasında başkanın bu sıfatı nedeniyle kendisine tanınmış bir ayrıcalık ya da imtiyaz söz konusu değlidir."

  Gazetecilerin "Mahalle baskısı hissettiğiniz için mi böyle konuştunuz" diye sorması üzerine Kılıç, "Bir gerçeğin altını çizdim, o kadar" dedi. Laiklik vurgusu yapan Kılıç’ın, sözleri şöyle:

  BAŞKANLIĞA SEVİNEMEDİM

  "Sevinçliyim, mutluyum diyemiyorum. Zira dün terör örgütünün saldırısı sonucunda şehit olan evlatlarımızın acısı bizim içimizi yaktı. Şehit ailelerine şahsım ve mahkemem adına başsağlığı diliyorum. Vatanın ve milletin bölünmezliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısına yönelik bu tür saldırılar bizi asla yıldıramayacaktır. Türk Devleti tüm kurumlarıyla birlik ve beraberlik içinde bu terör eylemlerine gerekli cevabı verecektir."

  HEDEF LAİK DEVLET

  "Bu onurlu görevin ağır bir sorumluluk yüklediğinin bilincindeyim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atatürk Türkiyesi’nin bütün işleviyle hayata geçirilmiş çağdaş, demokrat, sosyal ve laik bir hukuk devleti idealinin gerçekleşmesi temel hedefimiz olacaktır. Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bağımsızlık ve çağdaş kazanımlarını yok etmeyi hedefleyen her türlü bölücü ve irticai faaliyetlere karşı, ödünsüz tavrını sürdüren Anayasa Mahkemesi, bireyin temel hak ve özgürlüklerini de insanlık onurunun en yüce değeri olarak korunmasını sürdürmeye devam edecektir."

  6 oyla seçildi

  Kılıç’ın, 11 üyenin 6’sının oyunu alarak seçildi. Kılıç’a, kendisi ile birlikte şu beş isim oy verdi: Ahmet Akyalçın, Osman Ali Feyyaz Paksüt, Serdar Özgüldür, Serruh Kaleli ve Sacid Adalı. Kılıç’ın başkan seçildiği turda, diğer başkan adaylarından Fulya Kantarcıoğlu’nun 3, Mehmet Erten’in ise 2 oy aldığı öğrenildi. Kılıç, sekizinci Cumhur-başkanı Turgut Özal tarafından Sayıştay kontenjanından 1990 yılında, 40 yaşında 25 yıl gibi rekor bir süre için ve en genç üye olarak seçildi. 17 yıldır Yüksek Mahkemede görev yapan Haşim Kılıç, bu süreçte üst üste 8 yıl başkanvekilliği yaptı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı