Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Yüksek lisans ve doktora kriterleri güncellendi

  Hürriyet Eğitim
  21.01.2015 - 12:22 | Son Güncelleme: 21.01.2015 - 12:28

  YÖK, yüksek lisans ve doktora kriterlerini güncelledi. Buna göre, doktora programında asgari öğretim üyesi sayısı 5’ten 6’ya çıkarıldı. Daha önce yabancı uyruklu öğretim üyeleri asgari öğretim üyesi arasında yer almazken, yapılan değişiklikle bir yabancı uyruklu öğretim üyesi kabul edildi. Ayrıca öğrencilerin, tez savunmasından önce intihal programı raporu teslim etmesi gerekecek.

  Yükseköğretim Kurulu,, eğitim öğretimin niteliğini yükseltme çalışmaları kapsamında Aralık 2014’te başlattığı ‘Askıya Çıkardık’ uygulaması ile devlet ve vakıf üniversitelerinden, akademik camiadan aldığı görüş ve öneriler Genel Kurul’da karara bağlanarak, yüksek lisans ve doktora programlarını güncelledi. Yapılan açıklamaya göre her iki program için de getirilen yenilikler özetle şöyle:

  - Doktora programında asgari öğretim üyesi sayısı 5 ‘ten 6’ya çıkarıldı. Ayrıca daha önce yabancı uyruklu öğretim üyeleri asgari öğretim üyesi arasında yer almazken, yapılan değişiklikle bir yabancı uyruklu öğretim üyesi kabul edildi. Bu kararın hedefi ise, hem kriterleri yükseltmek hem de üniversitelerin uluslararasılaştırılmasını teşvik etmek olarak açıklanıyor.

  - Artık doktora programında yer alacak öğretim üyelerinin en az dört yarıyıl bir lisans ya da iki yarıyıl tezli yüksek lisans programında ders vermiş olması gerekecek. Yüksek lisans programı için ise en az iki yarıyıl bir lisans programında ders vermiş olması, bir öğretim üyesinin doktora programında tez yönetebilmesi için en az bir yüksek lisans tezi yönetmiş olması gerektiği şartları getirildi. Bundan sonra doktorayı bitirenler hemen doktora dersi vermeye ya da doktora tezi danışmanlığı yapmaya başlayamayacak. Getirilen yeniliklerle kademik olgunluk için araya bir geçiş dönemi eklenmiş oldu.

  - Lisansüstü tez danışmanlığı için üst sınır getirildi. Bu sınırı yükseltme ve düşürme konusunda üniversitelere yetki eklendi. Fakat istisnai gerekçelere bağlandı.

  - Yeterlilik ve tez savunma toplantıları dinleyicilerin katılımına açık yapılacak. Bazı üniversitelerce uygulanan tez savunmasından önce öğrenci tarafından intihal programı raporu teslim edilmesi durumu artık tüm üniversitelerde uygulanacak.

  Yeni yüksek lisans ve doktora programı kriterleri için tıklayınız  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı