Yüksek kamu borcu aşağı çekti İtalya’nın notu üç basamak indi

Hürriyet Haber
06.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’dan (S&P) sonra Moody’s de, Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya’nın kredi notunu düşürdü.

Moody’s, politik belirsizlikleri, düşük büyüme beklentilerini ve ciddi boyutlara ulaşan borcun uzun vadede finansman riskini gerekçe göstererek, İtalya’nın “Aa2” olan devlet tahvili kredi notunu üç basamak birden düşürerek “A2”ye çekti. Kredi notu halen yatırım yapılabilir seviyede olan İtalya’nın notunun indirilmesi konusunda Başbakan Silvio Berlusconi ise, “Beklenen bir karardı” dedi. İtalya’nın kredi not görünümünü ise “negatif” olarak belirleyen Moody’s yaptığı açıklamada not indirimi kararında, İtalya’nın gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 120’lerine ulaşan kamu borcunu azaltabilme riskinin artmasının etkili olduğuna dikkat çekerek, “İtalya’nın borçlarının yeniden finansmanı için 2012’de ihtiyaç duyulan kaynak 200 milyar Euro. İtalya’nın borçlanma faiz oranları da rekor seviyelerde arttı” denildi.
Beklenen karar
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise, Moody’s’in not düşürmesini ‘beklenen bir karar’ olarak değerlendirdi. Berlusconi şunları söyledi: “Moody’s’in seçimi bekleniyordu. İtalya hükümeti bütçe hedeflerini tutturmak için taahhütlerine bağlı olarak çalışmaya devam edecek. Avrupa Komisyonu, İtalya’nın 2013’e kadar bütçe dengesinin  sağlanması ve tasarruf programını memuniniyetle karşılıyor.”

Çöp statüsünden 5 puan yukarıda

MOODY’S’in not indirimi ile birlikte “A2” seviyesine gelen İtalya’nın kredi notunun halen yatırım yapılabilir seviyede olduğu hatırlatan analistler, ülkenin iflas riskinden halen uzak olduğuna dikkat çekiyor. Not indirminin üç basamak birden gelmesinin arkasında ise, ülkenin taşıdığı risklerin altını çizme amacının yattığı kaydedildi. Analistler S&P’nin belirlediği “A” notunun çöp statüsü denilen seviyenin 5 basamak üstünde olduğuna ancak Yunanistan ve diğer borçlu ülkelerin önümüzdeki dönem gösterecekleri borç yönetim performansının İtalya’ya da etki edebileceğine vurgu yaptılar.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı