Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yüksek Hızlı Tren seferleri yeniden başladı

  Eyüp KELEBEK/ESKİŞEHİR, (DHA)
  15.11.2009 - 12:57 | Son Güncelleme: 15.11.2009 - 13:04

  ESKİŞEHİR yakınlarında makas değişiminin olduğu konvansiyonel yola aşırı hızla girmesi nedeniyle 4 vagonu raydan çıkan Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) kaza yaptığı yerdeki onarım çalışmaları tamamlandı.

  Kaza bölgesinden dizel lokomotiflerle geçirilen YHT'ler yüksek gerilim hattının onarılması nedeniyle normal seferlerine başladı.

  Ankara'dan 239 yolcusu ve 11 personeli ile Eskişehir'e gelen, makinistliğini Ekrem Çil'in (58) yaptığı, 90003 sefer sayılı YHT'nin 6 vagonundan ilk 4 vagonu, geçen cuma günü saat 12.30 sıralarında merkeze bağlı Hasanbey Köyü yakınlarında raydan çıkmıştı. Ölen ya da yaralanın olmadığı kazada şok geçirerek şeker ve tansiyonları yükselen 7 yolcu ambulanslarla hastanelere kaldırılmıştı.

  TCDD yetkilileri yaptıkları açıklamada makinist Ekrem Çil'in 30 kilometre hızla girmesi gereken makas değişiminin olduğu konvansiyonel yola 105 kilometre hızla girmesinin kazaya neden olduğunu belirtmişti. Açıklamada, “Sürücünün treni bilgisayarlı otomatik sistemden (tam denetim modundan) çıkararak, kendi inisiyatifiyle kullandığı tespit edilmiştir. Tren, tanımlı seyir hızı olan livre hızı yerine sürücünün belirlediği hızlarda ve livre hızının üzerinde 30 kilometre hızla gereken makasa 105 kilometre hızla girdiği için olay meydana gelmiştir.Tam denetim modundayken trenin livre hızını aşması, teknik olarak mümkün değildir” denilmişti.

  YHT'LER DİZEL LOKOMOTİFLERDEN KURTULDU

  Eskişehir'in kent merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede Hasanbey Köyü yakınlarında meydana gelen kazada hasar gören rayların ve makasların yenilenmesi ile yüksek gerilim hattındaki onarım çalışmalarının dün akşam saatlerinde tamamlandığı belirtildi. TCDD yetkilileri, kazanın ardından aralarında YHT'nin de bulunduğu elektrikli yolcu tren vagonlarının Eskişehir Garı ile merkeze bağlı Ağapınar Köyü arasındaki yaklaşık 20 kilometreyi dizel lokomotifler bağlanarak geçirildiğini söyledi. Bir yetkili şunları kaydetti:

  “Kaza bölgesinde yüksek gerilim hattı kesik olduğu için Yüksek Hızlı Tren ile diğer elektrikli lokomotifi bulunan yolcu trenleri 2 gün süreyle kaza bölgesinden dizel lokomotiflerle çekilerek geçirildi. Bu bölgede gerekli ray ve makas yenileme çalışması ile yüksek gerilim hattındaki onarım tamamlandı. Dün akşam saatlerinden itibaren Yüksek Hızlı Tren ile diğer yolcu trenleri dizel lokomotif bağlanmadan kaza bölgesinden geçerek normal seferlerini yapmaya başladı.”

  Kaza bölgesinden dizel lokomotif takılmadan geçiş yapan YHT'lerin hızlarını oldukça düşürüp makas değiştirerek konvansiyonel yola girmeleri dikkat çekti. TCDD yetkilileri kaza nedeniyle YHT’nin yolcu sayısında önemli bir düşüşün olmadığını belirtti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı