ANTALYA HABERLERİ

Yüksek elektrik faturaları için imza kampanyası

AA / Sinan Özmüş
20.01.2015 - 16:22Son Güncelleme :

-Antalya'da CLK Akdeniz tarafından vatandaşlara gönderilen faturaların yüksek olduğunu iddia eden Halkevleri tarafından, imza kampanyası başlatıldı

AA / Sinan Özmüş

ANTALYA (AA) - Antalya'da elektrik dağıtımı yapan CLK Akdeniz Perakende A.Ş'nin yaptığı değişiklik sonrasında, elektrik faturalarının yüksek geldiği gerekçesiyle, ocak ayı faturalarının iptal edilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Kazım Özalp Caddesi'nde düzenlenen imza kampanyasında basın açıklaması yapan Halkevleri Antalya Bölge Temsilcisi Kutay Meriç, bir kaç haftadır Antalya'da vatandaşlara yüksek meblağlı elektrik faturalarının gelmesinin sorun yarattığını söyledi.

Bu nedenle dün CLK Akdeniz'in merkez binasına gittiklerini ve perakende satış müdürüyle görüştüklerini ifade eden Meriç, şöyle konuştu:

"Bize her şeyin normal olduğunu, herhangi bir usulsüzlük yapmadıklarını, faturaları ayın 15'inden 15'ine memurların maaş aldıkları günlere endekslemeye çalıştıklarını söylediler. Bunun için 2,5-3 ay beklenmesi gerekmezdi. Madem ayın birinde fatura gönderiyorsunuz, 15 gün sonra bir fatura daha gönderirsiniz olay biter. Bir vatandaşımızın faturası 2,5 ay sonra gelmiş. Dolayısıyla meblağ şişmiş. Vatandaşımız açısından bu bir problem haline dönüşmüş."

Şirket binasında elektrik faturasını ödeyemediği için banka kredisi çekmiş vatandaşlar gördüklerini vurgulayan Meriç, imza kampanyasındaki taleplerinin yüksek meblağlı faturaların iptal edilerek, vatandaşa uygun ödeme koşulları çıkarılması ve buradaki hataların giderilmesi olduğunu kaydetti.

İmza kampanyasına vatandaşlar ilgi gösterdi.

-CLK Akdeniz'den açıklama

Konuyla ilgili CLK Akdeniz Perakende A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye genelinde ulusal elektrik tarifeleri uygulandığı belirtilerek, tarifelerin ve birim bedellerinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiği vurgulandı.

Şirketin herhangi bir keyfi uygulamasının söz konusu olmadığı savunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tarifeli tüketiciler için onaylanan ulusal birim fiyatlarda EPDK, tüketim kademeli fiyatlandırma uygulaması yapmamaktadır. Bir başka deyişle 1kWh elektrik tüketiminin birim fiyatı ne ise 500 kWh elektrik tüketiminde birim fiyat aynıdır. Dolayısıyla, 150 kWh kadar tüketilen elektrikte farklı bir birim fiyat, 150 kWh üzerinde tüketilen elektriğe zamlı bir birim fiyat uygulaması kesinlikle doğru olmayıp böyle bir uygulama söz konusu değildir. Bu dönemde faturaların yüksek gelmesinin en önemli gerekçesi Antalya genelinde bu kışın son 15 yılın en soğuk kışı olmasıdır. Isınmada yoğun klima ve elektrikli ısıtıcı kullanımından kaynaklı artan elektrik tüketimi doğal olarak faturalara daha yüksek bedel olarak yansımaktadır."

Açıklamada, sayaçların geç okunmasının, özellikle maaşını ayın 15'inde alan memurlar için bir defaya mahsus okuma planı değişikliği yapılmasından kaynaklandığı iddia edilerek, uygulamanın sınırlı sayıda aboneyi etkilediği savunuldu.

Şirketin bu okuma planı değişikliğinden ve sınırlı sayıda aboneye geç fatura gönderilmesinden kaynaklı maddi kazancının kesinlikle olmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Aksine geç okunan abonelerin tüketim bedellerini bir ay geç faturaya dönüştürmekten kaynaklı finansman maliyeti oluşmuş ve tedarik edilen enerji maliyeti şirketimiz tarafından karşılanmıştır. Şirket olarak bir kesim abonelerimizden gelen talep üzerine okuma planında bir defaya mahsus ve bu abonelerimizin lehine yapılan değişiklikten etkilenerek faturaları geç gönderilen abonelerimizden, yaşattığımız bu sıkıntıdan dolayı şirket olarak özür dilediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Yüksek elektrik faturaları için imza kampanyası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 16 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yüksek elektrik faturaları için imza kampanyası haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  18:50
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı