Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yüklü gündem

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri ile restleşmesi ve buna bağlı olarak Türkiye’nin Kuzey Irak’a hedeflenmesi ile sınır ötesi operasyon beklentisi ana gündemi oluşturuyor.

Bu gelişmeler sonrası ve Başbakan Erdoğan’ın ABD’ye hitaben 'inceldiği yerden kopar' resti petrol fiyatlarını rekor seviyeye çıkardı. Petrol, 84 doların  üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Ayrıca belirtmekte fayda var, petrol fiyatlarını etkileyen diğer bir sebep de ABD enerji bakanlığının ABD petrol stoklarının önceki hafta 1,7 milyon varil azalmasını açıklaması.

Yine geçen hafta ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesine sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili karar tasarısının onaylanması, Türkiye-Amerika arasındaki ilişkileri iyice duyarlı hale getirdi.

Bu arada Türk Telekom’da Haber-İş Sendikası ile anlaşma sağlanamadığı için 26 bin çalışanın 16 Ekim’de greve çıkması bekleniyor. Ancak bu tarihten önce Ulaştırma Bakanlığı'nın Türk Telekom ve Haber İş Sendikası ile bir toplantı yapacak oluşu, kanımca grev ihtimalini azaltıyor. Kuzey Irak’a yapılabilecek bir sınır ötesi operasyona bağlı olarak da Hükümet’in grevi erteleyebileceğini düşünüyorum.

Ben burada tarafların duyarlı olmalarını ve bu kadar hassas bir dönemde gerek askeri ve gerekse sivil iletişimin yanısıra kritik bir sektör olmasına bağlı olarak, özellikle finansal sektör olmak üzere etkiliyebileceği sektörleri de dikkate alarak karar almalarını öneririm. İçimden gelen de, Sapanca’dan tanıdığım ve çok saygı duyduğum Türk-İş Başkanı Sayın Salih Kılıç ağabeyimin bu kritik konuyu ülke ve işçi haklarını da gözeterek çözüme kavuşturması...

Doğal olarak tüm bu gelişmelerin Türkiye’de mali ve finansal piyasaları da etkilemesi bekleniyor. Bugün Türkiye’de oynaklık genlerinde bulunan sıcak para stoku 103 milyar dolara ulaştı. Yüksek faiz getirisinin yabancı parayı ülkeye çekmesi, siyasi istikrar ve global piyasalara entegrasyonun artması, sıcak para düzeyini rekor seviyeye getirmiş bulunuyor. Ancak global piyasalardaki veya Türkiye’nin siyasi ve ekonomik konjöktöründeki bir dalgalanma, bu sıcak paranın kaçmasına ve buna bağlı olarak önemli bir risk oluşturmasına neden olabilir.

X