Dünya Haberleri

  Yukarı çıkın ve oy kullanın

  Hürriyet Haber
  10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak’ta Kerkük konusunda düğümlenen 2010 seçim yasası Amerikan elçi Christopher Hill’in isteksiz davranan vekillere “Yukarı çıkın ve oy kullanın” diye bağırmasının ardından meclisten geçti.

  IRAK’ta 2010 Ocak aynda düzenlenmesi öngörülen, ancak petrol zengini Kerkük’te hak iddia eden Kürt, Arap ve Türkmenlerin seçimde hangi seçmen listelerinin esas alınacağı konusunda anlaşamamasıyla süregelen sorun önceki akşam aşıldı.
  ABD ve Birleşmiş Milletler diplomatlarının yoğun lobi yaptığı mecliste özellikle Sünni Arap milletvekilleri oylamaya katılmakta isteksizce davranınca ABD’nin Irak Büyükelçisi Christopher Hill, diplomatik nezaketi bir tarafa bırakarak “Yukarı çıkın ve oy kullanın” diye bağırdı.
  Kerkük konusundaki anlaşmazlık, Saddam Hüseyin dönemindeki ve ABD işgalinden sonraki nüfus hareketlerinden ötürü, Arap, Kürt ve Türkmenler’in yaşadığı kentte yaşayanların tümünün oy kullanma hakkına sahip olup olamayacağından kaynaklanıyordu. Sünni Arap ve Türkmenler 2004 ve 2005 yıllarındaki seçmen kütüklerinin esas alınmasını istiyordu.
  Çünkü Saddam Hüseyin döneminde uygulanan zorunlu yer değiştirme yüzünden Kerkük’ten ayrılan Kürtler bu tarihlerdeki listelerde yer almıyordu. Kürtler bu nedenle Kerkük’e geri dönen vatandaşlarının yer aldığı 2009 tarihli seçmen listesinin esas alınmasını istiyordu. Sonuç olarak Kürtlerin istediği seçim listesi kabul edildi. Sünni Arap ve Tükmenlerin direnci, “belirli bir yerde şüpheli derecede oy çıkması halinde BM gözetiminde bir araştırma komisyonu kurulacağı” güvencesiyle kırıldı.

  Irak basını: Barzani imparator gibi

  BAĞDAT’ta yayımlanan Dar El Irak gazetesinin yazarlarından Muhammed El Ömer’in makalesinde, Kuzey  Irak Yönetimi Başkanı Celal Talabani’nin Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye siyasi baskı uygulayarak her şeyi yaptırdığını belirtti. El Ömer, Mesut Barzani”nin “bölgenin imparatoru” gibi davrandığını belirtti.

  ABD’nin çekilmesi seçimlere endeksli

  Seçimin gecikmesi Amerikan birliklerinin de ülkeden çekilmesini geciktirecekti.
  Gelecek ağustos sonuna kadar Irak’taki 120 bin Amerikan askerinin 70 bininin, 2011’in sonunda ise tamamının
  çekilmesi öngörülüyor. Irak seçimlerinin 23 Ocak 2010’da yapılması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı